Kulczyk Investment House, fundusz inwestycyjny, którego właścicielem jest Jan Kulczyk, kupił za 9 mln euro (30,2 mln zł) 13,2 proc. akcji Aurelian Oil & Gas. Brytyjska spółka zajmuje się poszukiwaniem, rozpoznaniem i wydobyciem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Sprzedającym był jeden z likwidowanych funduszy należących do nowojorskiej firmy inwestycyjnej Ospraie Management.
Dzięki zakupowi polski biznesmen stał się największym akcjonariuszem Aurelian Oil & Gas, która jest notowana na londyńskim AIM. Co więcej, w najbliższej przyszłości może zwiększyć swoje zaangażowanie. Być może nastąpi to w drodze emisji nowych akcji. Aurelian informuje, że wkrótce podejmie w tej sprawie decyzję. Spółka nie musi się jednak spieszyć, bo ma jeszcze około 14 mln euro (47,5 mln zł) gotówki, którą planuje wydać na dalsze poszukiwania. Zdecydowanie mniejsze pakiety niż Kulczyk Investment House mają kolejni udziałowcy. Po ponad 9 proc. akcji posiadają Blue Ridge Capital, Ingalls & Snyder i Millennium Partners. Z kolei zaangażowanie Ospraie Management spadło do niespełna 5 proc.
Aurelian obecnie wydobywa gaz jedynie w Rumunii. Dzienna produkcja wynosi około 85 tys. m sześc. Ale spółka posiada koncesje poszukiwawcze w Polsce, Bułgarii, Rumunii i na Słowacji. Szczególnie obiecujący jest projekt związany z zagospodarowaniem złoża Siekierki pod Poznaniem, gdzie wydobycie gazu ma rozpocząć się już w 2011 roku. Zarząd szacuje na podstawie danych RPS Energy (firmy audytorskiej), że po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych, co nastąpi w 2013 roku, wydobycie osiągnie poziom 700 mln m sześc. rocznie.
Aurelian Oil & Gas nie jest pierwszą ani jedyną inwestycją Kulczyka w sektorze surowcowym. Kilka lat temu był jednym ze znaczących akcjonariuszy Orlenu. Teraz jego fundusz ma 39 proc. akcji notowanej na giełdzie w Kanadzie firmy Loon Energy (jej kapitalizacja to 110 mln zł). Spółka poszukuje ropy naftowej w Brunei, Peru, Syrii i Tunezji. Kulczyk Investment House kontroluje też 7,5 proc. udziałów w południowoafrykańskiej Ophir Energy. To znacznie większa firma (jej wartość rynkowa przekracza 2 mld zł) zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem ropy i gazu ziemnego ze złóż u wybrzeży kilku krajów afrykańskich.
13,2 proc.