Na GPW znów bardzo wysokie spadki indeksów w czwartek

Warszawa, 23.10.2008 (ISB) - W czwartek inwestorzy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych kontynuowali paniczną wyprzedaż. Indeks największych spółek WIG20 spadł nawet poniżej poziomu 1600 pkt, a ok. 14:00 przebił się ponownie ponad tę granicę, ale zaledwie na ok. pół godziny.

Aktualizacja: 27.02.2017 05:58 Publikacja: 23.10.2008 15:46

"Racjonalnych powodów do tak gwałtownej wyprzedaży nie ma" - ocenił makler DM BZ WBK Sławomir Koźlarek. Ocenił, że może być ona spotęgowana przez zachowania spekulacyjne.

"Pierwszym sygnałem do odbicia może być odwrócenie trendu na kursie euro/dolar" - powiedział makler. Obecnie notujemy silny wzrost wartości dolara, który przekłada się na gwałtowny spadek walut krajów wschodzących, a także surowców. Taka sytuacja powoduje z kolei, że część inwestorów zagranicznych wycofuje swoje środki z rynków wschodzących. Koźlarek ocenił, że do kulminacji tej sytuacji możemy mieć do czynienia już wkrótce.

"Rynek rozpędza się przy malejących obrotach" - powiedział Koźlarek. Według niego, obroty, przynajmniej w chwili obecnej, są coraz niższe.

"Siłę trendu potwierdza rosnący obrót, w tej chwili tak nie jest. Wystarcza coraz mniejszy kapitał, żeby ruszyć rynek" - ocenił Koźlarek.

Po godz. 14:30 tylko jedna spółka (CEZ) z indeksu WIG20 notowała wzrost kursu akcji. Najszybciej traciły akcje BRE Banku (-12,2%) i Getinu (-9,9%).

Ok. godz. 14:35 indeks WIG 20 spadał o 6,06% do 1581,69 pkt, a WIG o 4,14% do 26151,74 pkt. Obroty na rynku akcji przekroczyły 830 mln zł. (ISB)

mtd/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego