"Patrząc z dłuższej perspektywy zauważamy powolne, lecz sukcesywne wygasanie pozytywnych tendencji na rynku pracy, co utwierdza w przekonaniu o perspektywach coraz wolniejszego spadku bezrobocia. We wrześniu stopa bezrobocia spadła z 9,1% do 8,9%" - głosi raport.
Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wyniosła ona 9,1% wobec 9,3% w miesiącu poprzednim - oblicza BIEC.
Analitycy podkreślają, że kolejny miesiąc z rzędu pogorszyły się nastroje gospodarcze wśród menadżerów firm. Z miesiąca na miesiąc powiększa się również przewaga odsetka pesymistów wskazujących na pogorszenie warunków funkcjonowania przedsiębiorstw nad optymistami. Klimat koniunktury najlepiej oceniany jest w firmach usługowych, lecz i tutaj optymizm powoli topnieje.
"Słabsze oceny koniunktury przekładają się na pogorszenie perspektyw zatrudnienia. Sektor przemysłu, który stosunkowo szybko reaguje na zmiany koniunktury planuje już w najbliższych miesiącach nieznaczne zwolnienia. Przedsiębiorstwa budowlane, dla których dotychczas brak rąk do pracy był najistotniejszą barierą ograniczającą działalność, obecnie najczęściej wskazują na wysokie koszty pracy. To z kolei nie sprzyja wzrostowi zatrudnienia" - czytamy w raporcie.
Na szczęście, według BIEC, nieznaczny wzrost zatrudnienia planują jeszcze w najbliższych miesiącach niektóre firmy handlowe, przede wszystkim te większe. Największy wzrost zatrudnienia przewidują przedsiębiorcy z sektora usług, choć liczba przyjęć do pracy będzie prawdopodobnie mniejsza niż w miesiącach poprzednich.