Bank inwestycyjny Gryphon otworzył filię w Warszawie

Aktualizacja: 27.02.2017 05:29 Publikacja: 31.10.2008 04:34

Brytyjski bank inwestycyjny Gryphon, obecny m.in. w Egipcie i Bahrajnie, otworzył biuro w Warszawie. - Zamierzamy się zadomowić w Polsce - mówi szef filii Grzegorz Polaniecki.

Gryphon istnieje od 10 lat. Ma siedzibę w Londynie. Działał już na terenie Polski. Doradzał Szeptelowi i ITI, prowadził poszukiwania inwestora dla tygodnika "Wprost". Nie miał jednak u nas stałego przedstawicielstwa. Co go skłoniło do jego uruchomienia? - Inwestorzy wycofują pieniądze z giełd. Zacznie się dobry okres dla tych, którzy doradzają przy bezpośrednich inwestycjach w firmy pozagiełdowe oraz fuzjach i przejęciach - mówi Polaniecki.

- Można oczekiwać wzmożonej aktywności inwestorów w transakcjach na rynku prywatnym, co związane jest z niższymi wycenami firm - potwierdza Tomasz Bursa, ekspert Espirito Santo Investment. - Czy będzie ona duża, zależy od możliwości pozyskiwania finansowania - dodaje Bursa.

Jaki jest profil działalności Gryphona? - Zajmujemy się firmami średniej wielkości z różnych branż. Szukamy dla nich najlepszej struktury finansowania i dobrych partnerów strategicznych. Nastawiamy się na świadczenie usług w długim terminie - tłumaczy Polaniecki.

Bank zapowiada, że będzie pomagał także w budowaniu od podstaw maksimum czterech firm rocznie. Jak każdy bank inwestycyjny, Gryphon posiada także własny fundusz, inwestujący w biznesy. Polaniecki nie chciał jednak zdradzić, ile pieniędzy do tej pory na terenie naszego kraju zainwestował i ile zamierza w przyszłości.

Czy Gryphon różni się czymś od pozostałych banków inwestycyjnych? - Nie uznajemy zbyt dużego lewarowania transakcji - mówi szef stołecznej filii.

Gryphona trudno jednak znaleźć w najróżniejszych rankingach branżowych. - Mamy trochę inny profil działania, niż pozostałe tego rodzaju banki. Nie idziemy na ilość transakcji, lecz na jakość. Nie emitujemy też żadnych produktów inwestycyjnych - wyjaśnia Polaniecki.

Czy Gryphon ma szansę na sukces? - Działa u nas już sporo instytucji tego rodzaju, z dużym doświadczeniem, bazą kontaktów i dobrą kadrą. Wchodzenie w ten rynek może być trudne w obecnej sytuacji - podsumowuje Bursa.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego