Jak wynika z przytoczonych przykładów, kryteria doboru firmy audytorskiej są oparte na wiedzy, praktycznym doświadczeniu i zaufaniu. Na sukces na tych obszarach trzeba pracować wiele lat - tutaj nie rządzą przypadki.
Czy cena jest głównym kryterium
wyboru?
Nie. Wydatki związane z firmą audytorską są małe zarówno w ogólnym zestawieniu kosztów, jak i w kontekście wielkości środków finansowych pozyskanych z emisji. Cena usługi za audyt to też doradztwo w dziedzinie rachunkowości, podatków i finansów, sprawna organizacja i realizacja badania. Ponadto firma audytorska wzmacnia wiarygodność firmy i zaufanie inwestorów - a te, jak każde inne czynniki ryzyka, przekładają się bezpośrednio na koszt kapitału. Innymi słowy, wiarygodna, uznana i respektowana firma audytorska obniża koszt emisji i zwiększa wartość emitenta.
Jakie czynniki mają wpływ na cenę za wykonaną usługę?
Głównymi czynnikami są złożoność i czasochłonność zlecenia. Im bardziej skomplikowane zlecenie, wymagające specjalistycznej wiedzy i dużego nakładu pracy, tym większe koszty. Jednocześnie jednak współpraca z firmą audytorską wyspecjalizowaną w obsłudze spółek giełdowych prowadzi do obniżenia ogólnych kosztów. Przykładowo, wykorzystywane przez nas narzędzia pracy i systemy komputerowe stosowane są przy badaniu ponad 4000 spółek giełdowych badanych na całym świecie. Dzięki temu omawiane nakłady mogą być niższe.
Czy duży doradca musi więcej
kosztować?
Audyt sprawozdań finansowych spółek giełdowych jest zazwyczaj wykonywany przez największe międzynarodowe sieci firm audytorskich, ponieważ mają one szerokie zaplecze merytoryczne i organizacyjne. Nowelizacja 8 Dyrektywy jest drugim etapem wzmocnienia procesu sporządzania i badania wiarygodności sprawozdawczości finansowej spółek giełdowych. Pierwszym etapem było - jak wiadomo - przyjęcie przez Unią Europejską Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Surowsze kryteria, większa odpowiedzialność i ryzyko związane z działalnością firm audytorskich przyczynią się z pewnością do jeszcze większej polaryzacji firm konsultingowych doradzających spółkom giełdowym, a także potencjalnym emitentom. W przypadku mniejszych firm debiutujących na giełdzie ciągle jednak cena prac doradców jest głównym kryterium wyboru, a nie: wiedza, praktyczne doświadczenie i zaufanie rynku. Stąd ostatnia krytyka KNF zwracająca uwagę na niedbałość i słabą jakość prospektów. Opóźnienia tego typu odbiją się niekorzystnie na wszystkich uczestnikach rynku. Emitenci przy wyborze firmy audytorskiej powinni rozważać nie tylko parametry cenowe, ale też ilość poprawek do prospektu i przedłużony czas trwania postępowanie przed KNF. Prace wykonane przez uznanych doradców zwiększają wiarygodność spółki, ułatwiają pozyskanie większego kapitału, co ostatecznie prowadzi do zmniejszenia, a nie zwiększenia kosztów emisji.