Aż 20,7 proc. wyniósł we wtorek udział krótkiej sprzedaży w wolumenie obrotu akcjami KGHM (w sumie właściciela zmieniło 2,12 mln akcji). To rekord. Licząc od wprowadzenia w lipcu 2010 r. nowych regulacji umożliwiających składanie zleceń „na krótko", wskaźnik ten wynosi średnio 2,6 proc. A w miniony piątek, gdy kurs KGHM załamał się w trakcie exposé premiera, który zapowiedział wprowadzenie podatku od „miedzi i srebra" – był to tylko 1 proc.
Wtedy jednak największe emocje wzbudziła pojedyncza transakcja krótkiej sprzedaży zrealizowana tuż przed wystąpieniem szefa rządu. To w związku z nią pojawiły się zarzuty – praktycznie zdementowane już przez Komisję Nadzoru?Finansowego – że ktoś mógł wykorzystać informacje zawarte w exposé przed ich publicznym ujawnieniem. KNF?podała, że za transakcją stał animator – dom maklerski odpowiedzialny za płynność obrotu. Przykład z wtorku pokazuje jednak, że short-selling zdobywa popularność niezależnie od politycznych wydarzeń i związanych z nimi kontrowersji. I, co najważniejsze, że zdobywa ją wśród inwestorów.
KGHM?na czele
W odniesieniu do Polskiej Miedzi krótka sprzedaż odgrywa coraz większą rolę, bo akcje koncernu są bardzo płynne, a ich notowania zmienne. Wahają się w rytm cen miedzi, które z kolei zależą od ocen perspektyw światowej gospodarki. Krótka sprzedaż (w największym skrócie oznacza pozbycie się pożyczonych akcji, które zamierza się później – w założeniu oczywiście taniej – kupić na rynku i oddać pożyczkodawcy) to obstawianie dalszego spadku kursu KGHM.?We wtorek taką strategię mogli obrać ci, którzy nie wierzyli, że mocna przecena akcji po exposé premiera już się skończyła.
W odniesieniu do innych spółek, w przypadku których wolno ją stosować, krótka sprzedaż jest dużo mniej popularna. Ogółem jej średni udział w obrotach ledwie przekracza 0,4 proc.
Bez wpływu na rynek
Od sierpniowego załamania na rynkach finansowych rośnie znaczenie krótkiej sprzedaży w handlu akcjami na GPW. Jej udział w obrotach wzrósł od tego czasu do średnio ponad 1 proc., a w ostatnim czasie sięga nawet 2–3 proc.