Historia Asseco Poland to tak naprawdę historia przejęć. Rzeszowska spółka, która wystartowała ponad 20 lat temu, zdążyła przejąć i wchłonąć kilkanaście polskich firm IT, na czele z Softbankiem, ABG czy dużo większym od siebie Prokomem. Części podmiotów zależnych nie może jednak inkorporować z powodu oporu mniejszościowych udziałowców.
300 firm zależnych
Jeszcze bardziej rozbudowana jest lista zakupów, które Asseco Poland dokonało poza Polską. Pierwszą akwizycją był słowacki Asset Soft (ob. Asseco Central Europe). Potem firma przejmowała spółki na Bałkanach i w Europie Zachodniej oraz Północnej. Miała plany ekspansji na Wschodzie, ale rozmowy zakończyły się fiaskiem.
Do skutku doszedł za to zakup za ponad 140 mln USD (pod koniec 2010 r.) izraelskiej grupy Formula Systems, która wniosła do grupy Asseco Poland ponad 100 kolejnych spółek zależnych. Obecnie w skład grupy wchodzi ponad 300 podmiotów działających w kilkudziesięciu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Japonii, RPA czy nawet w regionie Zatoki Perskiej.
Śladowe synergie
Zarządzanie tak olbrzymią grupą kapitałową nie jest łatwe, mimo że zarząd Asseco Poland liczy aż 11 osób. W dalszym ciągu spółki zależne, przede wszystkim zagraniczne, zachowują dużą autonomię. Współpraca pomiędzy nimi jest śladowa, mimo że często działają w tych samych krajach i sprzedają takie same produkty.
Brak efektów synergii w grupie to główna bolączka, na którą zwracają uwagę analitycy. Asseco Poland zdaje sobie z tego sprawę dlatego już od kilku lat stara się zachęcać spółki zależne do kooperacji. Grupa zmieniła też strukturę organizacyjną na macierzową, tworząc jednostki biznesowe, które idą w poprzek podziałów geograficznych. Na razie program wzajemnej (krzyżowej) sprzedaż produktów przynosi jednak mizerne efekty, zwłaszcza jeśli zestawimy je z obrotami grupy (w 2011 r., według prognoz analityków, przekroczyły 5 mld zł). Od 2008 r. z ponad 300 projektów tego typu (czyli składanych wspólnie przez firmy portfelowe ofert handlowych) grupa pozyskała 36 umów (dane z połowy listopada), których łączna wartość nie przekroczyła 10 mln euro.