Jak naprawdę w ciągu ostatnich trzech miesięcy zachowałyby się fundusze, w których wahania wartości jednostki uczestnictwa zostały sprowadzone do minimum, pokazują ostatnie miejsca zestawienia.
Zamyka je fundusz Amplico Lokacyjny, który przez ostatnie trzy miesiące zarobił 1 proc. Co ciekawe, w ofercie tego samego TFI znalazł się również fundusz z czołówki rankingu Amplico Pieniężny. Skąd się bierze różnica?
– Ten drugi fundusz o wyższych stopach zwrotu adresowany jest do inwestorów skłonnych zaakceptować większe wahania wartości jednostki rozrachunkowej. Natomiast Amplico Lokacyjny to najbezpieczniejsza strategia w naszej ofercie. Jest przeznaczony dla inwestorów o znacznej awersji do ryzyka, którzy nie są w stanie zaakceptować spadku wartości jednostki uczestnictwa. Portfel Lokacyjnego stanowią głównie bony skarbowe, które są najbezpieczniejszymi i najbardziej płynnymi instrumentami rynku pieniężnego. Pozostałą część stanowią depozyty bankowe. Taka konstrukcja portfela eliminuje wahania jednostki w krótkich okresach i sprawia, że subfundusz jest dobrą alternatywą dla krótkoterminowych lokat bankowych – wyjaśnia Krzysztof Stupnicki, prezes Amplico TFI.
Wycena liniowa...
Podobną strategię stosuje również Investor Gotówkowy – inny fundusz, który podobnie jak Amplico Lokacyjny czy BPH Skarbowy w ciągu ostatnich trzech miesięcy zarobił 1 proc. – Investor Gotówkowy to fundusz o bardzo konserwatywnej polityce, niewystawiający inwestorów na korporacyjne ryzyko kredytowe. Jego celem jest ochrona wartości inwestycji – tłumaczy Marzena Górska z Investors TFI.
Tego typu polityka inwestycyjna jest dobrze widoczna na wykresach przedstawiających zmianę wartości jednostki uczestnictwa. Przyjmują one z reguły postać rosnącej funkcji liniowej, narysowanej lekko trzęsącą się ręką. Dużym instytucjom, które decydują się właśnie na tego typu rozwiązania, zależy na tym, aby ta „ręką" trzęsła się jak najmniej, a funkcja jak najbardziej przypominała prostą, nawet kosztem niższych stóp zwrotu.