Zobowiązania te wynikają m.in. z niezapłaconych rachunków za energię elektryczną, gaz, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie, z tytułu alimentów, pożyczek, a także z niespłacanych kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych.

Kwota zadłużenia powiększyła się w czasie ostatnich czterech miesięcy o 1,4 miliarda złotych Tempo przyrostu tej kwoty jest na zbliżonym poziomie co we wcześniejszych miesiącach. Skokowo wzrosła natomiast  liczba klientów podwyższonego ryzyka. Obecnie już 2 158,7 tys. osób nie płaci w terminie swoich zobowiązań. W ciągu ostatnich czterech miesięcy grupa ta zwiększyła się o ponad 74 tysiące osób.

Łączna kwota zaległych zobowiązań klientów czasowo nie wywiązujących się z płatności na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 27 proc.  (7,54 miliarda złotych). Średnie zaległe zadłużenie wynosi ponad 16,5 tysiąca  złotych.

Na pierwszym miejscu niezmiennie znajduje się osoba pochodząca z województwa mazowieckiego, którego łączna suma niespłaconych długów wynosi ponad 96 milionów złotych i w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła o 1 150 tysięcy  złotych.

Kwota zadłużenia drugiej osoby na liście, również pochodzącej z Mazowsza, jest już zdecydowanie mniejsza i wynosi ponad 37 milionów zł. W tych  przypadkach źródłem zadłużenia są niespłacone kredyty mieszkaniowe, na zakup towarów, usług, papierów wartościowych, pożyczki.