W czerwcu spadł do 48 pkt, czyli poziomu najniższego od 35?miesięcy. Zdaniem analityków to potwierdzenie obniżenia tempa wzrostu gospodarczego. W IV kwartale dynamika PKB może spaść mocno poniżej 2 proc.
Nie lepiej jest na świecie. Mierzący aktywność w przemyśle USA indeks Instytutu Zarządzania Podażą (ISM) spadł w czerwcu do 49,7 pkt z 53,5 pkt w maju. Wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro poniżej 50 pkt (w czerwcu 45,1 pkt) jest już od 11 miesięcy. PMI dla przemysłu Chin też nie zapowiada poprawy koniunktury: wyniósł 48,2 pkt.
Coraz słabsza kondycja przemysłu w Polsce i na świecie to?zła wiadomość dla inwestorów giełdowych. Bez poprawy w gospodarce nie ma co bowiem liczyć na trwałą hossę.?Zwłaszcza jeśli chodzi o wrażliwe na koniunkturę małe?spółki, możliwy jest nawet dalszy spadek kursów. Indeksy?giełdowe są bowiem na dłuższą metę mocno uzależnione od zmian PMI – wynika z naszej analizy. Tymczasem wskaźnik?ten nie spadł jeszcze do poziomów, na jakich na ogół kończyły się jego zniżki w przeszłości.
48 punktów