W obrocie na Catalyst znajduje się teraz 337 serii obligacji o łącznej wartości 559 mld zł, wyemitowanych w sumie przez 146 podmiotów, w tym spółki z WIG20. Ten obraz zaburza jednak fakt, że to obligacje Skarbu Państwa odpowiadają za ok. 92 proc. wartości rynku Catalyst i niemal połowę obrotów sesyjnych.
Giełda zwraca uwagę, że w tym czasie warszawski rynek?obligacji nieskarbowych (lepiej powiedzieć „notowanych") stał się drugim największym pod względem liczby notowanych papierów rynkiem w naszym regionie. Ustępuje jedynie wiedeńskiemu, który jest blisko 10-krotnie większy. Catalyst bije natomiast giełdy w Budapeszcie, Bratysławie, Pradze, Bukareszcie, Ljubljanie i Sofii.
Na tle reszty świata Polska wciąż jednak wypada słabo. Wartość obligacji wyemitowanych przez przedsiębiorstwa i instytucje finansowe stanowi ok. 6 proc. PKB, co – zdaniem Ludwika Sobolewskiego, prezesa GPW – świadczy o dużym potencjale wzrostowym polskiego rynku obligacji nieskarbowych. Dla porównania, w rekordowej pod tym względem Islandii, wartość zadłużenia firm to 300 proc. PKB.
– Podczas gdy średnie oprocentowanie depozytów wynosi od 4,82 do 5,28 proc. (w zależności od terminu), to przeciętny kupon od papierów dłużnych firm, według statystyk serwisu obligacje.pl, jest ponad dwukrotnie wyższy i wynosi 10,68 proc. Rekordziści dają zarobić 15 proc. i więcej – zwraca uwagę Michał Sadrak, analityk Open Finance. – Banki spółdzielcze płacą natomiast średnio 7,92 proc. w bieżącym okresie odsetkowym, a od obligacji komunalnych inwestorzy otrzymują przeciętnie 7,04 proc. odsetek. Ok. 80 proc. papierów notowanych na Catalyst ma oprocentowanie zmienne, ustalane na podstawie trzy- lub sześciomiesięcznej stawki WIBOR, której notowania zależą od prowadzonej polityki pieniężnej, a wiec i pośrednio od inflacji – tłumaczy.
Inwestorzy kupujący obligacje korporacyjne, nawet notowane, muszą się jednak liczyć z ich niewielką płynnością. Średni kwartalny obrót sesyjny (bez transakcji pakietowych) papierami dłużnymi wynosi niespełna 270 mln zł, z czego połowa to obroty obligacjami skarbowymi.