Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zezwoliła na połączenie Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku. Po fuzji powstanie trzeci co do wielkości bank w Polsce.
Walka na podium
Połączony bank będzie dysponował siecią liczącą docelowo ok. 900 placówek i obsługiwał 3,5 mln klientów. Jego aktywa przekroczą 103 mld zł, a ma ambicje zdobywać kolejne stopnie na podium.
– Chcemy zbudować jeden z największych banków w Polsce, zdolny w przyszłości zawalczyć o pozycję lidera na rynku. Dzięki wsparciu naszego inwestora strategicznego – banku Santander – mamy silne fundamenty i know-how niezbędne do realizacji założonych celów – zapowiada Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK.
W związku z planowanym istotnym zwiększeniem udziału Grupy Santander w rynku polskim, hiszpański inwestor zobowiązał się do uporządkowania struktury i działalności podmiotów zależnych grupy, m.in. doprowadzenia do tego, by Santander Consumer Bank stał się podmiotem bezpośrednio zależnym od połączonego banku do 31 marca 2014 r., a Santander Consumer Finance podmiotem bezpośrednio zależnym od Santander Consumer Bank nie później niż dziewięć miesięcy od wprowadzenia nowelizacji rekomendacji T. Jednym z kluczowych zobowiązań jest zwiększenie płynności akcji połączonego banku (tzw. free float) na Giełdzie Papierów Wartościowych do poziomu co najmniej 25 proc. już do 1 kwietnia 2013 r. oraz 30 proc. (lub ostatecznie ponad 30 proc.) do końca 2014 r., a następnie?do utrzymywania płynności?akcji co najmniej na tym poziomie lub rozważenia dalszego zwiększenia do poziomu 40 proc.