To druga edycja struktury, której wynik uzależniony jest od zachowania się indeksu giełdowego, w którego skład wchodzi 50 największych przedsiębiorstw z państw strefy euro.
Jak działa autocall
W produkcie zastosowano tzw. opcję autocall. Na czym polega takie rozwiązanie? – Autocall pozwala na zakończenie inwestycji przed terminem i wypłacenie z góry określonego kuponu, jeśli spełniony zostanie dany warunek rynkowy, np. gdy indeks, który jest aktywem bazowym, znajdzie się powyżej wartości początkowej – wyjaśnia Monika Pawlak z Biura Maklerskiego Deutsche Bank PBC. – Jeśli warunek zostanie spełniony w określonej dacie obserwacji, produkt kończy się z zyskiem dla klienta, jeśli nie – trwa dalej. Głównym wyróżnikiem struktur z opcją autocall jest zatem to, że oferują klientowi kilka szans na wygenerowanie zysku. Ponadto należy pamiętać, że konstrukcja produktów z wbudowaną opcją autocall pozwala generować zyski nawet w umiarkowanie niesprzyjających warunkach rynkowych – dodaje Pawlak.
8,5 proc. za każdy rok
W przypadku Certyfikatów Ekspresowych w czasie trwania inwestycji co roku przeprowadzony zostanie odczyt poziomu indeksu. Jeśli w pierwszym terminie obserwacji EuroStoxx 50 znajdzie się na poziomie równym lub wyższym względem wartości początkowej (wyznaczonej 20 września 2013 r.), wtedy produkt zakończy się, a klienci otrzymają zysk w postaci kuponu o wysokości 8,5 proc. w skali roku od zainwestowanej kwoty. W sytuacji, gdy wymagany warunek nie zostanie spełniony, struktura trwa nadal, a wysokość kuponu wzrasta liniowo z każdym kolejnym rokiem. Oznacza to, że klienci mają szansę zarobić maksymalnie 34 proc. za cały okres inwestycji w przypadku, gdy założony warunek zostanie spełniony podczas ostatniej obserwacji poziomu indeksu.
Historia dobrze wróży
Jeżeli jednak indeks wciąż będzie znajdował się wtedy poniżej poziomu początkowego, to struktura zakończy się zwrotem zainwestowanego kapitału. Stanie się tak jednak pod warunkiem, że w dniu zakończenia inwestycji indeks EuroStoxx 50 nie spadnie poniżej bariery w wysokości 70 proc. swojej wartości początkowej. W przypadku przekroczenia tego progu ochrona kapitału przestanie obowiązywać.
Danych historycznych nigdy nie można traktować jako gwarancji powodzenia inwestycji w przyszłości. Gdyby jednak opisywana struktura rozpoczęła się 1 września 2009 r., to biorąc pod uwagę wartości indeksu EuroStoxx 50 w kolejnych latach, klienci mogliby liczyć na wypłatę premii dopiero po ostatnim, czwartym, odczycie – ale wyniosłaby ona wspomniane maksymalne 34 proc. (od tego trzeba odjąć prowizję początkową oraz podatek). Start produktu rok później pozwoliłby na otrzymanie wypłaty i zakończenie inwestycji po trzech odczytach (z zyskiem 25,5 proc.). Z kolei wejście w inwestycję w latach 2011 i 2012 oznaczałoby, że na zysk 8,5 proc. w obydwu przypadkach trzeba by czekać jedynie po 12 miesięcy.