Natomiast radzą zmniejszyć zaangażowanie w funduszach obligacji skarbowych, które w kolejnych kwartałach nadal prawdopodobnie będą pokazywały dosyć słabe wyniki.
Rentowność w górę, ceny w dół
Średni rezultat funduszy gotówkowych i pieniężnych za ostatnie trzy miesiące wynosi 0,9 proc. Natomiast w przypadku funduszy obligacji skarbowych jest na lekkim minusie (0,2 proc.) – wynika z danych Analiz Online. Ten słaby wynik związany jest z tym, że w ich portfelach z reguły przeważają papiery skarbowe o najdłuższych terminach do wykupu oraz o stałym oprocentowaniu, czyli takie, które są szczególnie wrażliwe na zmiany stóp procentowych.
W warunkach, kiedy stopy procentowe spadają, ceny takich obligacji rosną, przynosząc sowite zyski inwestorom – tak było do maja tego roku, kiedy roczne wyniki niektórych funduszy obligacji skarbowych sięgały nawet kilkunastu procent na plusie. Jednak na ten moment Rada Polityki Pieniężnej zakończyła cykl obniżek stóp procentowych, a rynek już w drugiej połowie 2014 r. spodziewa się, że stopy będą podnoszone. A to z kolei nie sprzyja inwestycjom w długoterminowe papiery o stałym kuponie.
Według analityków ich rentowność w najbliższych kwartałach nadal będzie rosła, a więc spadną ich ceny. Dodatkowo obligacjom skarbowym nie pomagają ostatnie zaproponowane przez rząd zmiany w otwartych funduszach emerytalnych.
Gotówkowe i pieniężne
Jakie rozwiązania powinien zatem wybrać ostrożny inwestor? Może pomyśleć o ulokowaniu środków w funduszach gotówkowych i pieniężnych, które inwestują głównie w papiery o zmiennym oprocentowaniu lub krótkich terminach do wykupu. Takie papiery są mało wrażliwe na zmiany stóp NBP, ponieważ wysokość ich oprocentowania dostosowuje się do tych zmian.