PKO BP jest jednym z kilku banków, które dostały z  Komisji Nadzoru Finansowego zalecenie zatrzymania zysku za 2014 r. do czasu ustalenia dodatkowych wymogów kapitałowych w związku z posiadaniem portfela kredytów we frankach szwajcarskich.

Skarb Państwa jest inwestorem dominującym w PKO BP. W poniedziałek w sprawie dywidendy pytany był minister Włodzimierz Karpiński.  Rzeczniczka MSP Agnieszka Jabłońska – Twaróg wyjaśnia, że informacje podane przez jedną z agencji prasowych dotyczące stanowiska w sprawie dywidendy z PKO, sugerujące że MSP liczy na wypłatę dywidendy z największego banku  wprowadzają w błąd. Na tę informację w poniedziałek po południu  ostro zareagowała Komisja Nadzoru Finansowego przesyłając stanowisko, w którym podkreśla, że podstawą jest równe traktowanie wszystkich banków - zasady są takie same zarówno dla banków z kapitałem międzynarodowym, jak i krajowym, w tym z udziałem Skarbu Państwa. Przypominając też, że w przypadku niezrealizowania zaleceń, KNF może sięgnąć po działania nadzorcze.

We wtorek MSP przesłało stanowisko w tej sprawie:

- MSP ocenia, że nie powinno być problemów z wykonaniem planu 4,5 mld zł wpływów z dywidend. Ewentualnego braku dywidendy z PKO BP resort nie zamierza skompensować wyższymi dywidendami z innych spółek. Plan 4,5 mld zł dywidend nie jest traktowany przez MSP jako reżim, który musi być wypełniony. Ostateczna decyzja w sprawie dywidendy z PKO BP zgodnie z ładem korporacyjnym zapadnie na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.