Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 31.01.2016 08:48 Publikacja: 31.01.2016 08:45
Foto: Archiwum
Efektu stycznia nie było, wręcz przeciwnie. Giełdy zanotowały fatalny początek roku. Czy jest to duże zaskoczenie? A może taki ruch można było przewidzieć?
Patrząc na to, z jakim odbiciem mieliśmy do czynienia po styczniowym posiedzeniu EBC, widać było, że rynki są nadal uzależnione od strumienia pieniędzy z banków centralnych. Analizując ich decyzje z ostatnich trzech miesięcy, można było przewidzieć, że raczej nie spodobają się one rynkom. Pod koniec października rozczarował Bank Japonii, który nie rozszerzył skali programu luzowania monetarnego. Na początku grudnia doszedł EBC, który nie zwiększył tempa podobnego programu. Wtedy zobaczyliśmy pierwszą fale spadków. Później swoje trzy grosze dorzucił także Fed, który co prawda zgodnie z oczekiwaniami podniósł w końcu stopy procentowe, jednak biorąc pod uwagę słabe dane makroekonomiczne z amerykańskiego przemysłu, zaczęto się zastanawiać, czy przypadkiem ta podwyżka nie była przedwczesna. Jeśli do tego wszystkiego dołożymy rozczarowujące dane z chińskiej gospodarki i załamanie cen surowców, to spadki na globalnym rynku były uzasadnione, choć ich skala była zaskoczeniem.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas