Warszawska giełda musi w tym roku pomyślnie minąć trzy góry lodowe, żebyśmy mogli myśleć o powrocie hossy. – To budżet na 2017 r., przegląd systemu emerytalnego w połowie roku oraz przewalutowanie kredytów hipotecznych – wymienia Robert Brzoza, analityk DM PKO BP. – Na razie potencjał spadkowy się wyczerpał, jednocześnie jednak nie widzimy poważnych przesłanek do zwyżek. W efekcie spodziewamy się, że w I kwartale szeroki rynek będzie się poruszał w przedziale wahań plus/minus 2 proc. – szacuje Brzoza. W skali całego 2016 r. on i jego koledzy oczekują zwrotów z polskich akcji w przedziale od minus 5 proc. do zera.
Czarne chmury nad OFE
Przedstawiciele DM PKO BP uważają, że przegląd systemu emerytalnego ugruntuje obniżenie wieku pobierania świadczeń do 65 lat. – Już samo to wystarczy, żeby odpływy do ZUS osiągnęły wartość 4–5 mld zł netto w porównaniu z obecnymi 1–2 mld zł netto. Nie da się też wykluczyć dalszych zmian w działaniu suwaka, np. przenoszenia aktywów do ZUS na 15 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego zamiast obecnych 10 lat. Podsumowując, przed OFE nie rysuje się żaden pozytywny scenariusz – uważa Brzoza.
Jego zdaniem trudno jednoznacznie wskazać sektor, na który warto byłoby postawić w perspektywie całego 2016 r. – Wyceny banków w dużej mierze zdyskontowały wprowadzenie podatku od aktywów. Jednoczenie czynnikiem ryzyka pozostaje sposób przewalutowania kredytów frankowych. Współczynnik dywidendy dla kredytodawców w tym roku wciąż może sięgnąć wysokich 5 proc. Prawdopodobnie jednak długo już nie zobaczymy takich dywidend w tym sektorze, w niektórych instytucjach tegoroczna wypłata obejmie część zysków z dwóch lat – 2014 i 2015 – wymienia Brzoza.
Zdaniem ekspertów DM PKO BP warto natomiast postawić na wybrane spółki przemysłowe z ekspozycją eksportową. – Będzie im sprzyjać wzrost gospodarczy i słaby złoty – przekonuje Brzoza.
W skład portfela modelowego DM PKO BP na ten rok wchodzą: Jeronimo Martins, Komercni Banka, PZU, O2 Czech Republic, Orange Polska, Eurocash, Magyar Telekom, Synthos, Budimex, Alior Bank, AmRest, Kęty, Netia, Neuca, Sanok, Forte, Wirtualna Polska Holding, Newag, Alumetal, Trakcja, Zetkama i Duon. W 2015 r. portfel DM PKO BP osiągał stopę zwrotu przekraczającą 9 proc. (w złotych, po uwzględnieniu dywidend), podczas gdy WIG stracił prawie 10 proc.