Piotr Lubczyński, KBC TFI
- Echa sprawy OFE nie cichną. (...) Przyglądając się tej dyskusji nietrudno zauważyć, że w rządzie ścierają się mocno różne opinie. W tej sytuacji pojawia się pewne ryzyko, które dotyka spółek mniej płynnych, za to z dużym udziałem OFE w akcjonariacie. Trudno liczyć, by inwestorzy decydowali się zatem na większe zaangażowanie w spółki z mWIG40. Rzeczywiście od końca września indeks ten przestał wyróżniać się pozytywnie na tle polskich blue chips. Początkowo zjawisko to można było potraktować jako naturalną konsekwencję wcześniejszych zwyżek, ale teraz inwestorzy raczej czekają na konkretne rozwiązania, tzn. projekty ustaw, które powinny pojawić się na początku przyszłego roku i rozstrzygnąć ostatecznie o losie OFE.
Mariusz Skwaroń, AgioFunds TFI
- Mimo niezbyt korzystnych okoliczności, od kilku dni indeksy na warszawskiej giełdzie wyróżniają się in plus w porównaniu z większością wskaźników światowych giełd. (...) Warto zwrócić uwagę, że poprawie nastrojów nie szkodzą słabsze dane z polskiej gospodarki, ostrzeżenia agencji ratingowych, zaniepokojonych obniżeniem wieku emerytalnego czy zamieszanie wokół OFE. Kontynuacja wzrostu w takich warunkach sugeruje, że możemy mieć do czynienia z czymś więcej niż tylko krótkim rajdem św. Mikołaja.
Paweł Grubiak, Superfund TFI
- Oczekiwania rynkowe dotyczące działań OPEC są duże. Pod koniec września w Algierii ustalono wstępnie, że nowy limit produkcji ropy w kartelu zostanie ustanowiony w granicach 32,5–33 mln baryłek dziennie. Na cięcie wydobycia ropy w dalszym ciągu nie chcą się zgodzić Iran i Irak. Jeśli porozumienie w środę zostanie zawarte, to notowania ropy prawdopodobnie wzrosną, aczkolwiek możliwe, że tylko na krótko. Sytuacja fundamentalna na globalnym rynku tego surowca wciąż sprzyja raczej sprzedającym. (...) Coraz ważniejszym graczem na światowym rynku ropy są USA, które mogą elastycznie reagować na zmiany cen. Nawet jeśli nowy limit OPEC wejdzie w życie, to związany z nim wzrost cen surowca może skłonić niektórych amerykańskich producentów do zwiększenia wydobycia. JAM