1,7 bln dolarów wyparowało z Wall Street

Kapitalizacja nowojorskiego rynku akcji spadła w pierwszych minutach czwartkowej sesji o łącznie 1,7 bln dolarów. To więcej niż na przykład wynosi nominalny PKB Indonezji czy Turcji.

Publikacja: 03.04.2025 16:34

1,7 bln dolarów wyparowało z Wall Street

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Czwartkowa sesja na Wall Street zaczęła się od ostrych spadków. Dow Jones Industrial tracił 2,7 proc., S&P 500 spadał o 3,1 proc., a Nasdaq Composite zniżkował o 4,2 proc. Wyprzedawano przede wszystkim akcje sieci sklepów oraz koncernów, które dotąd mocno korzystały z globalizacji. Największe spadki w indeksie Dow Jones Industrial Average odnotowały wówczas: Nike (-11 proc.), Apple (-9 proc.), American Express (-8 proc.), Amazon (-7,5 proc.) oraz Goldman Sachs (-7,4 proc.). Za nimi uplasowało się szereg innych znanych amerykańskich spółek takich jak: Boeing (-6,8 proc.), Nvidia (-5,4 proc.), JPMorgan (-5 proc.), Caterpillar (-4,9 proc.), Home Depot (-4,8 proc.), Walt Disney (-4,6 proc.) oraz Salesforce (-4,2 proc).

Czytaj więcej

Cła Trumpa uderzyły w rynki. Będzie krach na Wall Street?

- Obszerny pakiet taryfowy okazał się bliski górnego końca pesymistycznych oczekiwań i, według analityków, zwiększy efektywną stawkę celną na import do USA do poziomu od 20 proc. do 25 proc. Niektórzy analitycy sugerują, że wzrost gospodarczy USA może zostać zredukowany o 1 proc. do 2 proc., podczas gdy inflacja wzrośnie. Będzie to postrzegane jako stagflacja dla gospodarki amerykańskiej. Cła na towary z reszty świata powinny ograniczyć wzrost eksportu i stanowić negatywny szok dla wzrostu, przy czym Azja i Europa będą najbardziej dotknięte, biorąc pod uwagę wielkość proponowanych stawek celnych – ocenia Chris Iggo, dyrektor inwestycyjny w Axa.

Czytaj więcej

Witold Orłowski: Trump słucha robotników z Detroit, nie laureatów Nobla z ekonomii

Jak zachowywały się inne rynki w czwartek?

W czasie gdy zaczynała się sesja na Wall Street, wyprzedaż w Europie trwała już od wielu godzin. Niemiecki DAX spadał o 2,4 proc., francuski CAC 40 zniżkował o 3,2 proc., a polski WIG 20 tracił 3,7 proc. Spadkami zakończyła się wcześniej sesja w Azji. Japoński Nikkei 225 stracił 2,8 proc., Hang Seng (główny indeks giełdy w Hongkongu) spadł o 1,5 proc., ale koreański KOSPI zakończył dzień tylko 0,8 proc. na minusie, indyjski Sensex stracił 0,4 proc. a chiński Shanghai Composite spadł o 0,2 proc. Dolar tracił wobec głównych walut świata i złotego. Po południu za za 1 euro płacono 1,106 USD, a za 1 dolara 3,79 zł. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich zeszła do 4,05 proc. Cena złota ustanowiła rekord na poziomie prawie 3160 USD, by później spaść w okolice 3100 USD. Notowania bitcoina spadały po południu o około 2 proc., ale były w okolicach 83 tys. USD. Ropa gatunku WTI taniała natomiast o blisko 6 proc., a jej cena spadła poniżej 68 USD za baryłkę.

- To dzień wielkiego wstrząsu sejsmicznego dla handlu globalnego. Trump wysadza w powietrze powojenny system, który uczynił USA i świat dostatnimi, a robi to z lekkomyślną pewnością siebie - uważa Nigel Green, prezes firmy doradczej deVere Group.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?