Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 18:11 Publikacja: 15.02.2025 14:07
Amerykański Departament Skarbu dał dostęp pracownikom DOGE-a do swojego systemu płatniczego, co wywołało ostry protest pięciu byłych sekretarzy skarbu z demokratycznych administracji. Fot. Bloomberg
Foto: Al Drago
List otwarty podpisany przez pięciu byłych amerykańskich sekretarzy skarbu (Roberta Rubina, Lawrence’a Summersa, Timothy’ego Geithnera, Jacoba Lewa i Janet Yellen) był mocno alarmistyczny. „Nasza demokracja jest oblężona” – wskazywali byli szefowie resortu finansów USA. Co ich tak zdenerwowało? To, że kierowany przez Elona Muska nowy Departament Wydajności Rządowej (DOGE) zyskał dostęp do systemu płatniczego Departamentu Skarbu, przez który przepływa rocznie ponad 6 bln USD. O ile dotychczas był on obsługiwany przez małą grupkę zawodowych urzędników federalnych, o tyle za rządów Trumpa wgląd w niego uzyskali młodzi (19–24-letni) „komputerowi geniusze” pracujący dla DOGE-a. Analizują oni przepływy finansowe wewnątrz administracji państwowej i przyglądają się temu, czy część z tych pieniędzy nie jest marnowana. Co w tym złego? Pięciu były sekretarzy skarbu (reprezentujących wyłącznie demokratyczne administracje) widzi w tym naruszenie konstytucji. „Przez łącznie 18 lat, jakie spędziliśmy kierując Departamentem Skarbu, nigdy nie proszono nas o wstrzymanie funduszy, które Kongres przeznaczył na dany cel. Od czasów administracji Nixona nie rozważano takich działań. Wówczas Sąd Najwyższy jednogłośnie orzekł, że prezydent nie ma uprawnień do wstrzymywania funduszy federalnych, której już autoryzował Kongres” – przypominają sekretarze skarbu związani z demokratami. Republikanie odpowiadają jednak, że DOGE uzyskał uprawnienie jedynie do analizowania przepływów fiskalnych, a nie ich wstrzymywania, a ponadto fundusze mogą być wstrzymywane przez zarządzające nimi departamenty, jeśli zachodzi ważna potrzeba. Protesty demokratów przeciwko dostępowi agencji Muska do systemu płatniczego mają więc być wywołane jedynie obawami przed odkryciem nieprawidłowości finansowych. Jak jest naprawdę?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas