Dobre wiadomości z USA: bezrobocie maleje, przybywa miejsc pracy

Wzrost liczby miejsc pracy w USA przyspieszył znacznie bardziej niż oczekiwano w zeszłym miesiącu, co stanowi dalsze potwierdzenie ciągłej stabilności rynku pracy.

Publikacja: 04.10.2024 15:27

Rynek pracy w USA rozczarował

Rynek pracy w USA rozczarował

Foto: Bloomberg

Według danych opublikowanych w piątek przez Biuro Statystyki Pracy, pracodawcy utworzyli we wrześniu około 254 000 miejsc pracy. Był to 45. z rzędu miesiąc wzrostu liczby miejsc pracy w USA. To więcej niż łączna miesięczna suma za sierpień (którą skorygowano w górę do 159 000) i całkowicie przekreśla oczekiwania ekonomistów dotyczące wzrostu o 140 000 miejsc pracy. Jak wynika z raportu BLS, stopa bezrobocia spadła do 4,1 z 4,2 proc.

Rezerwa Federalna, obecnie w dużym stopniu skupiona na ochronie rynku pracy w obliczu opanowania wysokiej inflacji, uważnie analizuje dane dotyczące zatrudnienia pod kątem jakichkolwiek oznak słabości.

Czytaj więcej

Jak wyniki wyborów w USA mogą wpłynąć na przyszłość Tesli?

Gospodarka USA: duże obawy dotyczące kosztów życia

W miarę jak zbliżają się listopadowe wybory prezydenckie, kluczową kwestią dla wyborców jest gospodarka USA. Na początku tygodnia Harris Poll dla „The Guardian” wykazał, że polityka gospodarcza Kamali Harris okazała się bardziej popularna niż ta, którą w ślepym teście przedstawił Donald Trump.

Niemniej jednak sondaż uwypuklił pesymizm gospodarczy po obu stronach konfliktu, przy czym prawie połowa respondentów błędnie stwierdziła, że ​​Stany Zjednoczone znajdują się w recesji.

Inflacja spadła mocno, odkąd dwa lata temu osiągnęła najwyższy poziom od pokolenia. Jednak po latach znacznego wzrostu cen nadal pojawiają się duże obawy dotyczące kosztów życia.

Stany Zjednoczone znalazły się w przełomowym momencie. W zeszłym miesiącu Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe po raz pierwszy od czterech lat, podnosząc je wcześniej do najwyższego poziomu od dwóch dekad w celu ochłodzenia gospodarki w ramach agresywnej walki o ograniczenie inflacji.

Teraz, gdy wzrost cen spada, decydenci w Fed szukają dla swojej kampanii tak zwanego „miękkiego lądowania”, w ramach którego inflacja zostanie sprowadzona z powrotem do typowego poziomu i uniknie się szerszego pogorszenia koniunktury.

Czytaj więcej

Pierwsza obniżka stóp rozbudziła tylko apetyty na jeszcze więcej
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?