#WykresDnia: Chiny wysyłają swoje towary do USA bardziej okrężnymi trasami

Meksyk zastąpił Chiny i Kanadę w roli głównego partnera handlowego Ameryki? Ale w jego bilansie handlowy wzrost eksportu do USA odzwierciedla duży wzrost importu z Chin.

Publikacja: 20.11.2023 08:01

#WykresDnia: Chiny wysyłają swoje towary do USA bardziej okrężnymi trasami

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/F_Tq6nTW8AApNdP?format=png&name=small

Tarcia wokół kwestii gospodarczych i rosnące napięcia geopolityczne między Stanami Zjednoczonymi a Chinami pobudziły przepływy handlowe i inwestycje między Waszyngtonem a Meksykiem. Kraj ten zastąpił Chiny i Kanadę w roli głównego partnera handlowego Ameryki. Już w sierpniu Bank Rezerw Federalnych w Dallas poinformował, że Meksyk oficjalnie zastąpił Chiny na pozycji głównego partnera handlowego Ameryki. Od stycznia do kwietnia 2023 r. wartość handlu między USA a Meksykiem osiągnęła 263 miliardy dolarów, przewyższając obroty Chin i Kanady. A w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2023 r. Chiny zaimportowały do ​​Stanów Zjednoczonych towary o wartości 239,06 USD. Meksyk po raz kolejny ugruntował swoją pozycję głównego partnera handlowego Ameryki, przewożąc towary o wartości 274,95 mld USD między obydwoma krajami w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku. W lipcu handel z Meksykiem stanowił 15 proc. towarów eksportowanych i importowanych przez USA, czyli nieco więcej niż łączna wartość handlu Ameryki z Chinami, która wyniosła 14,6 proc. Meksyk wyprzedził Chiny w roli głównego rynku eksportowego. Meksyk – Stany Zjednoczone całkowity handel w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2023 r. wyniósł 186,96 mld dolarów w porównaniu z towarami wysłanymi do Chin o wartości 83,25 mld dolarów.

Korzyści z przeniesienia źródeł dostaw do Meksyku mają ogromne znaczenie w piątym roku wojny handlowej między USA a Chinami, która wciąż nabiera tempa. Stany Zjednoczone nałożyły cła odwetowe w wysokości od 7 do 25 proc. na import z Chin o wartości 350 miliardów dolarów. Co więcej, administracja USA wymaga, aby 75 proc. zawartości pojazdu było produkowane w Ameryce Północnej. Wysyłka kontenera z Chin do Stanów Zjednoczonych zajmuje co najmniej trzy tygodnie, a w przypadku Meksyku – zaledwie trzy dni. Może pomóc w lepszym zarządzaniu produkcją i obniżeniu kosztów pracy. Średnie koszty wynagrodzeń w produkcji są w Meksyku stosunkowo niskie i wynoszą około 480 dolarów miesięcznie w porównaniu z 840 dolarów w Chinach.

Rola Meksyku w stosunkach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi będzie rosnąć. Na lipcowym posiedzeniu Komisji Wolnego Handlu USMCA Meksyk, Stany Zjednoczone i Kanada zobowiązały się do produkcji w Ameryce Północnej 25 proc. tego, co obecnie importują z Azji, w ramach nowego dążenia do promowania integracji gospodarki regionu, która może zwiększyć produkt krajowy brutto Meksyku o dwa punkty procentowe. Według analityków finansowych w ciągu następnej dekady do Meksyku może napłynąć od 60 do 150 miliardów dolarów w ramach wysiłków zmierzających do przeniesienia produkcji bliżej ośrodków konsumpcji. W rezultacie chiński udział w światowym przemyśle przetwórczym może stanąć przed okresem niższego wzrostu. Meksyk ze swoją skromną gospodarką i dziesięciokrotnie mniejszą liczbą ludności niż Chiny nie jest jednak w stanie przejąć roli Chin jako czołowego dostawcy.

Według Banku Rezerw Federalnych w Dallas „zaopatrywanie się lub produkcja towarów w pobliskim kraju jest czasami nazywana «nearshoringiem»” i oferuje wiele korzyści. Zaopatrywanie się w towary przemysłowe w Meksyku pomaga zapobiegać problemom w łańcuchu dostaw i wymaga znacznie mniej zasobów niż wysyłanie towarów z zagranicy.

Jak kontynuuje Fed z Dallas „większa aktywność w Meksyku wspierałaby zwiększoną dwustronną produkcję z USA”, a „zwiększony protekcjonizm i powiązana z nim polityka przemysłowa są zgodne z mniejszym handlem światowym, większym handlem regionalnym oraz Nearshoringiem i reshoringiem (powrotem produkcji do kraju macierzystego)”.

Business Insider dodaje, „że średni import z Meksyku wynosi „40% produkcji w USA”, co oznacza, że ​​40% części wchodzących w skład produktu końcowego jest nadal produkowanych w USA. Tymczasem średni import z Kanady wynosi 25% w USA USA „A co z produktem pochodzącym z Chin? Zaledwie 4% wyprodukowano w USA” – twierdzi autorka Shannon O’Neil w książce „The Globalization Myth: Why Regions Matter”.

W rezultacie Bank Rezerw Federalnych w Dallas zauważył, że „chociaż Meksyk czerpie korzyści ze zwiększonego handlu z USA, wpływ na amerykańskich producentów i konsumentów jest mieszany. W zakresie, w jakim tarcia z Chinami powodują awans Meksyku w rankingach handlowych, wyższy profil wiąże się z kosztami dla amerykańskich firm i konsumentów w postaci wyższych cen nakładów i zakupu”.

Tymczasem według Statista wymiana handlowa między Chinami a Meksykiem wzrosła o ponad 23% w latach 2018–2022. Według Banku Meksyku w 2021 r. wymiana handlowa między dwoma krajami przekroczyła 100 miliardów dolarów. Rozwój stosunków gospodarczych nie opiera się tylko na potencjale Meksyku jako rozwijającego się rynku, ale niesie ze sobą cechy idealnego miejsca do transportu bliskiego dla globalnych firm, od branży motoryzacyjnej po produkcję.

Chiny nie miały zamiaru porzucać ogromnego amerykańskiego rynku konsumenckiego, a Meksyk miał wszelkie powody, aby stać się idealnym miejscem do transportu bliskiego, pomagając Chinom ominąć cła i wyeliminować koszty wysyłki. Według „New York Times” północne państwo graniczne Nuevo León szybko znalazło się w centrum uwagi, przejmując do 2021 r. 30% bezpośrednich inwestycji zagranicznych od chińskich firm. Hofusan Industrial Park, pierwszy chiński park przemysłowy w Ameryce Północnej, mieści obecnie ponad dwadzieścia chińskich firm w Nuevo León.

Jak podsumowuje Robin Brooks, główny ekonomista  Institute of International Finance (IIF): Jeśli wierzysz w oddzielenie USA od Chin, spójrz na bilans handlowy Meksyku. Eksport do USA znacznie wzrósł, odzwierciedlając duży wzrost importu z Chin. Nie ma oddzielenia handlu. Chiny właśnie wysyłają swoje towary do USA bardziej okrężnymi trasami...

Gospodarka światowa
Zmarł legendarny inwestor Charlie Munger
Materiał Promocyjny
Rośnie popularność ubezpieczeń OZE
Gospodarka światowa
Shein szykuje się do IPO w Nowym Jorku
Gospodarka światowa
The Telegraph: Drogie dostosowanie biurowców w Londynie do ekostandardów
Gospodarka światowa
Asahi Shimbun: Pamiątka po cesarskiej flocie wojennej?
Materiał Promocyjny
E-commerce napędza branżę logistyczną
Gospodarka światowa
Czarny Piątek pokazał znów siłę amerykańskiego konsumenta
Gospodarka światowa
Klienci chińskiego parabanku mogą stracić dziesiątki miliardów dolarów