Świat tkwi po uszy w długach. Koszty ich obsługi są rekordowe

Globalne zadłużenie wzrosło w pierwszym półroczu o 10 bln dolarów do rekordowych 307 bln dolarów.

Publikacja: 20.09.2023 13:51

Świat tkwi po uszy w długach. Koszty ich obsługi są rekordowe

Foto: Bloomberg

Z wyliczeń Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF) wynika, że globalny dług - zarówno publiczny, jak i prywatny - sięgnął na koniec pierwszego półrocza 336 proc. PKB świata. W tym ujęciu zadłużenie wzrosło po raz pierwszy od dwóch lat. IIF prognozuje, że na koniec 2023 r. powinno ono sięgać 337 proc. PKB, ale i tak sporo będzie dzieliło ten poziom od rekordu z pierwszego kwartału 2021 r., czyli 362 proc. globalnego PKB.

- Nagły wzrost inflacji był głównym powodem tego, że w ciągu ostatnich dwóch lat ostro spadł współczynnika zadłużenia do PKB - twierdzi Emre Tiftik, dyrektor w IIF. Podwyżki stóp procentowych, będące odpowiedzią na wyższą inflację, spowodowały jednak wzrost kosztów obsługi długu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy rządy z całego świata przeznaczyły na spłatę odsetek rekordowe 3,5 bln dol.

Czytaj więcej

USA. Góra zadłużenia nadal mocno narasta

Pozytywnym zjawiskiem był spadek zadłużenia gospodarstw domowych. Zmniejszyło się ono w pierwszym półroczu na całym świecie z 57,9 bln dol. do 57,7 bln dol. i z 62,3 proc. PKB do 61,9 proc. PKB. W gospodarkach rozwiniętych jego poziom w stosunku do PKB stał się najniższy od dwóch dekad.

- Ciężar długu konsumenckiego wydaje się być do udźwignięcia na rynkach rozwiniętych, co daje bankom centralnym dodatkowe pole do zacieśniania polityki pieniężnej, jeśli presja inflacyjna będzie się utrzymywać - uważa Tiftik.

Za 80 proc. wzrostu zadłużenia odnotowanego w pierwszej połowie roku odpowiadały gospodarki rozwinięte. Spośród nich, dług narastał najmocniej w USA, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Na rynkach wschodzących najbardziej się on natomiast powiększył w Chinach, Indiach oraz w Brazylii.

Gospodarka światowa
Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat
Gospodarka światowa
Ameryka coraz bardziej ucieka Unii Europejskiej
Gospodarka światowa
Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji
Gospodarka światowa
Kontrariańska fala podmywa Wall Street. Ameryka wcale nie jest taka wyjątkowa
Gospodarka światowa
Żywność znów drożeje
Gospodarka światowa
Rosja: Sankcje biją w handel