W sierpniu 2023 r. ceny sprzedaży w handlu hurtowym były o 2,7 proc. niższe niż w sierpniu 2022 r. Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podaje również, że był to piąty z rzędu spadek cen hurtowych rok do roku. Ale w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc.
Czytaj więcej
Niemcy, największa gospodarka UE, doświadczą tym roku wyraźnego spadku aktywności ekonomicznej. Większość państw Europy recesji uniknie, ale kondycja wielu gospodarek jest gorsza niż wydawało się wiosną. Dotyczy to też Polski - wnika z prognoz Komisji Europejskiej.
Na ogólny kształt cen hurtowych w sierpniu 2023 r. w porównaniu z sierpniem 2022 r. największy wpływ miał gwałtowny spadek cen w hurcie produktów naftowych, wynoszący 15,8 proc. Wynika to głównie z efektu bazy związanego z wysokim poziomem cen w tym samym okresie roku poprzedniego. Natomiast wyraźnie wzrosły ceny produktów naftowych (+6,9 proc.) w porównaniu z lipcem 2023 roku. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej niższe ceny odnotowano także w handlu hurtowym odpadami i złomem (-30,0 proc.), zbożem, nieprzetworzony tytoń, nasiona i pasze dla zwierząt (-21,4 proc.), produkty chemiczne (-18,2 proc.) oraz metale i rudy metali (-16,1 proc.).
Z kolei droższe niż w sierpniu 2022 r. były zwierzęta żywe (+24,4 proc.) oraz owoce i warzywa (+22,3 proc.). Ceny cukru, wyrobów cukierniczych i piekarniczych (+14,5 proc.) oraz mięsa i przetworów mięsnych (+7,0 proc.) były również wyższe w ujęciu hurtowym niż rok wcześniej.