Fatalna passa obligacji trwa. Są najtańsze od 15 lat

Solidne dane z gospodarki amerykańskiej oraz obawy o dalsze zaostrzanie polityki pieniężnej na świecie przeceniają obligacje rządów, jednak według części finansistów zaczynają one już być atrakcyjne.

Publikacja: 18.08.2023 07:27

Fatalna passa obligacji trwa. Są najtańsze od 15 lat

Foto: Adobestock

W ostatnich miesiącach polskie obligacje skarbowe radziły sobie całkiem nieźle – rentowności 10-latek są mniej więcej tam gdzie rok temu, a w porównaniu z dnem paniki z października spadły aż o 300 punktów bazowych. Na głównych światowych rynkach rządowych papierów dłużnych już tak dobrze jednak nie jest. Średnie rentowności, przy których notowane są obligacje uwzględniane w indeksie Bloomberg Global Agg Treasuries TR, które od jesieni utrzymywały się w tym samym paśmie wahań, poprawiły teraz wieloletni szczyt.

Solidne dane z USA szkodzą obligacjom

Papiery z obliczanego przez Bloomberga indeksu przyniosły w skali tego roku 1,2-procentową stratę. Oferują już średnio 3,3 proc. rocznie, najwięcej od 2008 r., co oznacza, że od tego czasu nie były wyceniane równie nisko. Rentowności amerykańskich 10-latek przekroczyły 4,3 proc., ocierając się o ubiegłoroczny szczyt, jednak już dochodowość brytyjskich wyszła najwyżej od 15 lat, a niemieckich – najwyżej od 12 lat.

Czytaj więcej

Fed ma rację czy błądzi? 14 wykresów

Presję na wyprzedaż obligacji tworzą wciąż solidne dane makro, które stawiają pod znakiem zapytania zakładany przez inwestorów scenariusz odchodzenia banków do zaostrzania polityki. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie USA, gdzie dane o wnioskach o nowe zasiłki dla bezrobotnych pokazały odporność rynku pracy.

- Nie wykluczamy, że Fed sięgnie pod koniec roku po jeszcze jedną podwyżkę stóp, tak aby być pewnym, że wystarczy to do opanowania presji inflacyjnej – komentuje w rozmowie z agencją Bloomberg dyrektor w towarzystwie Pimco Jerome Schneider.

Światowe rynki obligacji skarbowych są atrakcyjne?

Ten scenariusz uprawdopodabniają opublikowane w środę protokoły z ostatniego posiedzenia amerykańskich władz monetarnych. Jak z nich wynikało, decydenci obawiają się, że inflacja nie zacznie spadać, czyniąc koniecznymi dalsze podwyżki stóp. Jednocześnie w  będącej innym kluczowym rynkiem obligacji skarbowych Japonii obligacjom ciąży perspektywa odchodzenia banku centralnego od skrajnie łagodnej polityki.

Czytaj więcej

Dlaczego nasze rentowności spadają?

Jednak mimo słabego zachowania rynku popyt jest całkiem solidny. Jak wynikało z ankiety banku JPMorgan wśród klientów, pozycji nastawionych na umocnienie obligacji jest już praktycznie najwięcej od kryzysu finansowego. Zdaniem Stevena Majora z banku HSBC Holdings globalne rynki obligacji skarbowych wyglądają atrakcyjnie.

Rynkowe stopy procentowe na świecie podbija sytuacja w USA, które mają także problem ze wzrostem emisji długu przez rząd. Jednak w wielu gospodarkach rozwijających się banki już przeszły do obniżek, co według Majora wskazuje na postępujący spadek inflacji lub spowolnienie gospodarcze.

Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają