Inflacja hamuje w największych gospodarkach strefy euro

Dane o inflacji konsumenckiej za maj były lepsze od prognoz w Niemczech i Francji, a trochę gorsze niż oczekiwano we Włoszech.

Publikacja: 31.05.2023 14:47

Inflacja hamuje w największych gospodarkach strefy euro

Foto: Adobe Stock

Inflacja konsumencka w Niemczech wyhamowała z 7,2 proc. w kwietniu do 6,1 proc. w maju i była najniższa od marca 2022 r. Średnio prognozowano, że wyniesie ona 6,5 proc. Ceny spadły w porównaniu z kwietniem o 0,1 proc.

To odczyt według metodologii Destatis, czyli urzędu statystycznego RFN. Niemiecka inflacja HICP, czyli liczona według ujednoliconego koszyka Eurostatu, wyniosła natomiast w maju 6,3 proc., po tym jak miesiąc wcześniej sięgała 7,6 proc. Średnio oczekiwano, że wyniesie 6,8 proc.

W środę opublikowano również dane o majowej inflacji z Francji i Włoch. We Francji wyhamowała ona, według metodologii krajowego urzędu statystycznego, z 5,9 proc. do 5,1 proc., a inflacja HICP zeszła z 6,9 proc. do 6 proc. Prognozowano odpowiednio: 5,5 proc. i 5,4 proc.

Czytaj więcej

Paliwa tanieją, ciągną inflację w dół

We Włoszech inflacja konsumencka osłabła natomiast z 8,2 proc. do 7,6 proc., podczas gdy średnio prognozowano, że wyniesie 7,4 proc. Inflacja HICP również była wyższa od prognoz. Zeszła z 8,7 proc. do 8,1 proc., a średnio oczekiwano, że sięgnie 7,5 proc.

Dzień wcześniej pozytywnie zaskoczyły natomiast dane z Hiszpanii. Inflacja konsumencka zwolniła tam z 4,1 proc. do 3,2 proc., a inflacja HICP zeszła z 3,8 proc. do 2,9 proc. W czwartek Eurostat ma natomiast opublikować majowy odczyt inflacji dla całej strefy euro. Analitycy średnio szacują, że mogła ona wyhamować z 7 proc. do 6,3 proc.

Czy hamowanie inflacji w największych gospodarkach eurolandu skłoni Europejski Bank Centralny do tego, by zwolnić tempo podwyżek stóp procentowych lub zakończyć cykl zacieśniania polityki pieniężnej? Zdaniem analityków, jest jeszcze za wcześnie na całkowitą zmianę polityki. Spodziewają się oni, że EBC może jeszcze dwukrotnie podnieść stopy po 25 pb.

- Nie mogę powiedzieć, że osiągnęliśmy zwycięstwo. Myślę, że jesteśmy na dobrej trajektorii oraz, że powinniśmy uważnie przyglądać się ewolucji inflacji bazowej - stwierdził Luis de Guindos, wiceprezes EBC.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?