Niemcy: rząd przewiduje ożywienie gospodarcze

Rząd Niemiec podniósł prognozę wzrostu gospodarczego na ten rok do 0,4 proc. z wcześniej przewidywanych 0,2 proc.

Publikacja: 27.04.2023 13:48

Niemcy: rząd przewiduje ożywienie gospodarcze

Foto: Adobe Stock

– Następuje stopniowe ożywienie, pomimo utrzymującego się trudnego otoczenia – powiedział niemiecki minister gospodarki Robert Habeck. Spodziewa się stagnacji w pierwszym kwartale, a następnie przyspieszenia wzrostu.

Po nowych prognozach rząd jest nieco bardziej optymistyczny niż pięć instytutów gospodarczych przygotowujących wspólne prognozy gospodarcze, które przewidują wzrost gospodarczy w 2023 r. na poziomie 0,3 proc.

Aktualne wskaźniki gospodarcze, takie jak produkcja przemysłowa, otrzymane zamówienia i klimat biznesowy, wskazują na ożywienie gospodarcze w ciągu roku, czytamy w raporcie. – W przyszłym roku spodziewamy się, że ożywienie będzie kontynuowane i przybierze na sile – powiedział Habeck.

Czytaj więcej

Lepsze nastroje niemieckich konsumentów

Na 2024 r. rząd nieznacznie obniżył prognozę wzrostu do 1,6 proc. z 1,8 proc. przewidywanych w styczniu. Dostosowano również prognozy inflacji, a stopa zarówno na 2023, jak i 2024 rok jest teraz niższa o 0,1 punktu procentowego, odpowiednio 5,9 proc. i 2,7 proc. Inflacja wyniosła w ubiegłym roku 6,9 proc.

Pomimo wsparcia ze strony rządu i rosnących dochodów, konsumpcja prywatna będzie słaba z powodu spadku siły nabywczej związanego z inflacją, jak podano w raporcie, przewidując spadek o 0,1 proc. w 2023 r. Ponowny wzrost nastąpi dopiero w dalszej części roku, ponieważ inflacja będzie nadal spadać . W 2024 r. rząd przewiduje wzrost konsumpcji prywatnej o 2,1 proc.

Biorąc pod uwagę utrzymujący się wysoki popyt na pracę, oczekuje się dalszego wzrostu zatrudnienia w bieżącym i przyszłym roku, choć w nieco mniej dynamicznym tempie. Rząd spodziewa się stopy bezrobocia na poziomie 5,4 proc. w 2023 r. i 5,2 proc. w 2024 r., po 5,3 proc. w 2022 r.

Eksport prawdopodobnie poprawi się, ale pozostaje na raczej niskim poziomie według standardów długoterminowych. Według sondażu instytutu ekonomicznego Ifo, nastroje wśród niemieckich eksporterów wzrosły w kwietniu do najwyższego poziomu od wybuchu wojny na Ukrainie w zeszłym roku. Rząd prognozuje wzrost eksportu o 1,3 proc. w 2023 roku i 3,3 proc. w 2024 roku.

Czytaj więcej

Płacowe porozumienie w Niemczech. 5 proc. wzrostu rocznie
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?