Płacowe porozumienie w Niemczech. 5 proc. wzrostu rocznie

Pracownicy niemieckiego sektora publicznego osiągnęli porozumienie płacowe z pracodawcami, przewidujące około 5 proc. wzrostu płac rocznie przez dwa lata.

Publikacja: 24.04.2023 11:22

Płacowe porozumienie w Niemczech. 5 proc. wzrostu rocznie

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Niemieccy pracownicy sektora publicznego zgodzili się na porozumienie płacowe z pracodawcami, poinformowali minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser i związek zawodowy Verdi, kończąc spór, który zakłócił sektor transportu w największej gospodarce Europy. Porozumienie dla około 2,5 miliona pracowników w sektorze następuje po arbitrażu.

Umowa obejmuje między innymi wolne od podatku jednorazowe płatności o łącznej wartości 3000 euro w kilku etapach, przy czym pierwsze 1240 euro zostanie przekazane w czerwcu, a następnie 220 euro miesięcznie od lipca do lutego 2024 r. W marcu 2024 r. co miesiąc płace dla wszystkich pracowników publicznych wzrosną o 200 euro, a następnie o 5,5 proc., z minimalną podwyżką o 340 euro.

Czytaj więcej

Inflacja zaczyna dręczyć też Niemców. Żywność mocno podrożała

Verdi, który chciał 10,5 proc. poinformował, że rozpocznie ankietę wśród swoich członków, a komisja płac podejmie ostateczną decyzję 15 maja.

– Osiągnęliśmy nasz próg bólu dzięki naszej decyzji o tym kompromisie – powiedział szef Verdi, Frank Werneke. – Ta umowa przynosi zauważalną ulgę pracownikom. Wolne od podatku wypłaty szybko pojawią się w portfelach – skomentowała minister Nancy Faeser.

W zeszłym miesiącu strajki związków zawodowych Verdi i dbb prawie zatrzymały koleje i lotniska w największym strajku w Niemczech od ponad trzech dekad.

Gminy w całym kraju obawiają się, że umowa może stanowić dla nich nowe wyzwania finansowe. Przed negocjacjami Karin Welge, prezes Federacji Związków Pracodawców Komunalnych oszacowała, że ​​transakcja może spowodować dodatkowe koszty dla miast i gmin w wysokości 17 miliardów euro.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?