Wskaźnik cen producentów wyrobów przemysłowych wzrósł w marcu 2023 r. w porównaniu z marcem 2022 o 7,5 proc. W lutym 2023 r. wzrost wyniósł +15,8 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), powołując się na wstępne wyniki. W porównaniu z lutym 2023 r. ogólny wskaźnik w marcu 2023 r. spadł o 2,6 proc., co oznacza spadek cen w przemyśle już szósty miesiąc z rzędu.
Wyniki badania cen producentów są wstępne w odniesieniu do ogólnego wskaźnika, głównej grupy branżowej energia oraz wskaźników dotyczących energii elektrycznej i gazu ziemnego (dystrybucja). Powodem jest to, że wprowadzony w styczniu 2023 r. hamulec cenowy energii elektrycznej i gazu ziemnego musi być realizowany dopiero od marca 2023 r. Ponieważ nie wszystkie jednostki sprawozdawcze dotyczące cen energii elektrycznej i gazu ziemnego mogły podawać ceny z uwzględnieniem hamulca cenowego, wyniki marcowe pozostają również wstępne. Rewizja danych musi więc zostać przełożona na publikację wyników z kwietnia.
Za wzrost cen producentów w porównaniu do marca 2022 r. w głównej mierze odpowiadał roczny wzrost cen energii. Ponadto wpływ miały zmiany cen produktów energetycznych, nietrwałych dóbr konsumpcyjnych, dóbr pośrednich, trwałych dóbr konsumpcyjnych i dóbr inwestycyjnych.
Główną przyczyną spadku cen producentów w ujęciu miesięcznym jest także kształtowanie się cen energii.
Czytaj więcej
Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła w lutym znacznie bardziej niż oczekiwano, częściowo dzięki produkcji pojazdów, zwiększając się o 2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. W ankiecie Reutera analitycy wskazywali na niewielki wzrost o 0,1 proc.