Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła w lutym bardziej niż oczekiwano

Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła w lutym znacznie bardziej niż oczekiwano, częściowo dzięki produkcji pojazdów, zwiększając się o 2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. W ankiecie Reutera analitycy wskazywali na niewielki wzrost o 0,1 proc.

Publikacja: 06.04.2023 09:13

Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła w lutym bardziej niż oczekiwano

Foto: Bloomberg

Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w lutym 2023 r. produkcja przemysłowa w ujęciu realnym wzrosła o 2,0 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca w ujęciu cenowym, wyrównanym sezonowo i kalendarzowo. Rewizja tymczasowych danych wykazała wzrost o 3,7 proc. (dane wstępne: +3,5 proc.) w styczniu 2023 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Tym samym skorygowany wskaźnik produkcji od grudnia 2022 roku wzrósł o 5,8 proc., co z nawiązką zrekompensowało znaczny spadek w grudniu 2022 roku (-2,4 proc.). W porównaniu z lutym 2022 r. produkcja wyrównana kalendarzowo w lutym 2023 r. była wyższa o 0,6 proc..

Większość sektorów gospodarki wykazała w lutym pozytywny rozwój produkcji. Produkcja pojazdów samochodowych i ich części, największy sektor przemysłowy Niemiec, miała szczególnie duży udział w znaczącym wzroście produkcji ogółem (wyrównanej sezonowo i kalendarzowo +7,6 proc. w poprzednim miesiącu). Na pozytywny wynik wpłynęły również duże części budownictwa, które zwiększyły swoją produkcję o 1,5 proc.

W lutym produkcja przemysłu z wyłączeniem energetyki i budownictwa wzrosła o 2,4 proc. w ujęciu sezonowym i kalendarzowym w porównaniu do stycznia 2023 r. W porównaniu z lutym 2022 r. produkcja wyrównana kalendarzowo w przemyśle wzrosła o 1,7 proc.

Patrząc na branżę jako całość, nastąpił wzrost we wszystkich głównych grupach gospodarki: produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła o 3,4 proc., produkcja dóbr pośrednich o 1,8 proc., a produkcja dóbr konsumpcyjnych o 1,4 proc. w lutym 2023 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

W przeciwieństwie do przemysłu i budownictwa, produkcja energii nie zwiększyła się w lutym 2023 r. W porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,1 proc.

Wzrosła również produkcja w energochłonnych gałęziach przemysłu. Wzrost ten wyniósł jednak w lutym tylko 1,9 proc.. w porównaniu ze styczniem 2023 r., a zatem jest znacznie niższy niż produkcja przemysłowa jako całość. Mimo tego wzrostu produkcja w energochłonnych gałęziach przemysłu w lutym 2023 r. była o 12 proc. niższa niż w lutym 2022 r.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?