Więcej bezrobotnych Amerykanów

Liczba Amerykanów składających nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w zeszłym tygodniu bardziej niż oczekiwano.

Publikacja: 13.04.2023 16:45

Więcej bezrobotnych Amerykanów

Foto: Adobestock

To kolejny sygnał, że warunki na rynku pracy rozluźniają się, ponieważ wyższe koszty kredytu osłabiają popyt w gospodarce.

Początkowe wnioski o państwowe zasiłki dla bezrobotnych wzrosły o 11 000 do wyrównanych sezonowo 239 000 w tygodniu zakończonym 8 kwietnia. Ekonomiści ankietowani przez Reuters prognozowali 232 000 wniosków w ostatnim tygodniu.

Coroczne rewizje danych opublikowanych przez rząd w zeszłym tygodniu wykazały, że wniosków w tym roku jest znacznie więcej niż wcześniej szacowano, co odpowiada fali zwolnień na wysokim szczeblu w branżach technologicznych, a także w innych sektorach bardzo wrażliwych na stopy procentowe. Pozostają jednak poniżej poziomu 270 000, którego przekroczenie zdaniem ekonomistów oznaczałoby pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Raport o zatrudnieniu z zeszłego piątku pokazał solidne tempo wzrostu zatrudnienia w marcu, a stopa bezrobocia spadła z powrotem do 3,5 proc., podczas gdy wzrost płac pozostał umiarkowany.

Chociaż liczba ofert pracy spadła pod koniec lutego poniżej 10 milionów po raz pierwszy od prawie dwóch lat, w tym miesiącu na każdego bezrobotnego przypadało 1,7 wakatu, co może ułatwić niektórym zwolnionym pracownikom znalezienie pracy.

Na razie nic nie wskazuje na to, że zaostrzenie warunków udzielania kredytów po bankructwie dwóch banków regionalnych w zeszłym miesiącu doprowadziło do utraty miejsc pracy. Ekonomiści spodziewają się, że zapaść kredytowa dotknie małe firmy, takie jak restauracje, bary i salony paznokci.

Co zrobi Fed?

Rynki finansowe obstawiają, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych na posiedzeniu w dniach 2-3 maja, zgodnie z narzędziem FedWatch CME Group. Będzie to prawdopodobnie ostatnia podwyżka stóp procentowych w najszybszej kampanii zacieśniania polityki pieniężnej banku centralnego USA od końca lat 80.

W zeszłym miesiącu Fed podniósł swoją referencyjną stopę procentową o ćwierć punktu procentowego, ale zaznaczył, że jest bliski powstrzymania dalszych podwyżek stóp ze względu na zawirowania na rynkach finansowych. Główna stopa procentową wzrosła o 475 punktów bazowych od marca zeszłego roku z poziomu bliskiego zeru do obecnego przedziału 4,75-5,00 proc.

Liczba osób otrzymujących świadczenia po pierwszym tygodniu pomocy spadła o 13 000 do 1,810 mln w tygodniu kończącym się 1 kwietnia, wynika z raportu.

Gospodarka światowa
Niemiecka wymiana handlowa w maju rozczarowała
Gospodarka światowa
Trump ogłosił cła na miedź. Ceny surowca rekordowo wysokie
Gospodarka światowa
Wojny handlowe przestały straszyć inwestorów?
Gospodarka światowa
Nie ma kto zarządzać rosyjskimi pieniędzmi w Liechtensteinie
Gospodarka światowa
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Gospodarka światowa
Trump daje więcej czasu na umowy handlowe