Lepsze prognozy dla Niemiec

Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych - Sachverständigenrat - podnosi prognozę wzrostu PKB w 2023 r. z -0,2 do +0,2 proc.

Publikacja: 22.03.2023 15:37

Lepsze prognozy dla Niemiec

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Krótkoterminowe perspektywy dla największej gospodarki Europy poprawiły się w ostatnich miesiącach, jak podała w środę niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych, ale tylko w ograniczonym stopniu. Panel ekonomistów stwierdził, że wszelkie ożywienie wydaje się być ograniczone przez szalejącą inflację, zaostrzone warunki finansowania i powolny popyt zagraniczny.

Według raportu krótkoterminowe perspektywy dla niemieckiej gospodarki nieco się poprawiły dzięki początkowo ustabilizowanej sytuacji w zakresie dostaw energii i niższym cenom hurtowym. Rada przewiduje wzrost produktu krajowego brutto (PKB) o 0,2 proc. w 2023 r., w porównaniu z wcześniejszą prognozą, że spadnie – również o 0,2 proc. Pięciu ekspertów, którzy opracowali raport stwierdziło, że spodziewa się wzrostu o 1,3 proc. w 2024 r. Stwierdzili jednak, że utrzymująca się ścieżka wzrostowa inflacji powoduje utratę siły nabywczej i tłumienie popytu konsumpcyjnego. Tymczasem rosnące stopy procentowe pogarszają warunki finansowania i prowadzą do spadku inwestycji.

Panel stwierdził, że chociaż inflacja prawdopodobnie spadnie w ciągu roku, pozostanie znacznie wyższa – średnio 6,6 proc. w 2023 r. Eksperci powiedzieli, że spodziewają się inflacji na poziomie około 3 proc. w przyszłym roku.

Czytaj więcej

Niemcy. Kryzys bankowy generuje pesymizm

– Niedawny wzrost ryzyka na rynkach finansowych utrudnił bankom centralnym walkę z inflacją – stwierdziło pięciu „mądrych”, którzy doradzają Berlinowi w sprawie polityki gospodarczej, w swoim półrocznym raporcie. – Jeśli reakcja polityki pieniężnej będzie zbyt słaba z powodu tych kompromisów, inflacja może pozostać wysoka dłużej niż oczekiwano, a nawet ponownie wzrosnąć – dodali.

Komentując ostatnie zawirowania w sektorze bankowym na środowej konferencji prasowej, członkini Rady Monika Schnitzer powiedziała, że ​​banki muszą być monitorowane za pomocą częstych testów warunków skrajnych. Dodała, że ​​organy regulacyjne powinny zbadać, czy obligacje rządowe posiadane przez banki powinny być zabezpieczone kapitałem własnym.

Zawirowania w sektorze bankowym osiągnęły punkt kulminacyjny w weekendowym przejęciu Credit Suisse przez rywala UBS, wspieranego przez szwajcarskich regulatorów. Nastąpiło to po upadku Silicon Valley Bank, który zatonął pod ciężarem strat związanych z obligacjami z powodu gwałtownego wzrostu stóp procentowych.

Członkini Rady Ulrike Malmendier powiedziała, że ​​w przeciwieństwie do kryzysu finansowego z 2008 r., stabilność finansowa nie jest zagrożona, ale banki „należy bardziej trzymać za rękę” w obliczu szybko zmieniających się warunków.

Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi