Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.05.2025 07:32 Publikacja: 28.02.2023 21:00
Foto: Michael Nagle
Rentowności amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych, które jeszcze w styczniu ocierały się o czteromiesięczne minimum, w lutym mocno odbiły, zbliżając się do pułapu 4 proc. Rynkom obligacji szkodziły dane wskazujące na utrzymywanie się podwyższonej inflacji w Europie, zwłaszcza we Francji i w Hiszpanii.
Wcześniej amerykańskim papierom o stałym kuponie nie sprzyjało nasilanie się oczekiwań co do dalszego zaostrzania polityki przez Fed, związane z odpornością największej gospodarki świata na spowolnienie. Choć jeszcze niedawno inwestorzy uznawali za pewnik, że osiem podwyżek stóp od początku cyklu doprowadzi do recesji, która zmusi bank do zwrotu w polityce, to teraz nie wydaje się to już takie pewne.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Eksport Unii Europejskiej do USA osiągnął w marcu rekordowy poziom, ponieważ przedsiębiorstwa gromadziły zapasy przed wzrostem taryf. UE wyeksportowała do USA o 59,5 proc. więcej towarów niż rok wcześniej, za 71,4 mld euro.
Spowolnienie gospodarcze i ulgi podatkowe prawdopodobnie zmniejszą całkowite niemieckie dochody podatkowe o 81,2 mld euro w latach 2025–2029 w porównaniu z prognozą z października. Rząd federalny zmniejszy dochody podatkowe o 33,3 mld euro w okresie pięciu lat.
Legendarny inwestor ma wkrótce przejść na emeryturę. Na poważnie zaczynał on swoją przygodę z Wall Street 74 lata temu. Przez ten czas stał się mistrzem pozbawionego emocji długoterminowego inwestowania w wartościowe aktywa.
Ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w kwietniu o 0,8 proc. wyższe niż w kwietniu 2024 r., zwalniając wobec zanotowanego w marcu wzrostu rok do roku o 1,3 proc. Był to najwolniejszy wzrost od grudnia ub.r. Mimo to był to piąty z rzędu miesiąc rocznych wzrostów.
PKB Wielkiej Brytanii wzrósł w pierwszym kwartale mocniej niż mówiły prognozy. Wygląda na to, że był on był w tym okresie najsilniejszy wśród państw grupy G7.
Prezydent USA od dawna opowiadał się za koniecznością doprowadzenia do spadku cen ropy. Analitycy Goldmana Sachsa wskazują, jaki poziom go zadowoli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas