Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 20:02 Publikacja: 13.12.2022 21:00
Foto: AFP
Od 67 do 72 USD za baryłkę – na tyle w październiku Departament Energii USA wyznaczył przedział, po osiągnięciu którego miał rozpocząć się skup ropy do rezerw strategicznych. Na początku grudnia doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa energetycznego Amos Hochstein nieco zmodyfikował te warunki, mówiąc, że skup rozpocznie się, gdy ceny ropy będą „stałe” w okolicach 70 USD.
Jeśli administracja Joe Bidena chce być konsekwentna, to zdaniem Liama Denninga, komentatora agencji Bloomberg, a w przeszłości bankowca inwestycyjnego, czas na rozpoczęcie skupu ropy już nadszedł. Amerykanie rozpoczęli sprzedaż ropy z rezerw w reakcji na związany z rosyjską inwazją na Ukrainę skok jej cen. Planowany początkowo na sześć miesięcy program uwalniania rezerw pomógł w ustabilizowaniu rynku i przyczynił się do zejścia cen poniżej 100 USD za baryłkę.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas