Grupa Wagnera, czyli jak wygląda prywatyzacja wojny w stylu rosyjskim

Najemnicy z prywatnej firmy wojskowej powiązanej z oligarchą Prigożynem zapełniali luki na froncie ukraińskim. Ich model działania może wkrótce zostać powielony przez innych rosyjskich potentatów. Kreml może ich zachęcić do tworzenia prywatnych wojsk.

Publikacja: 25.09.2022 21:00

Najemnicy z Grupy Wagnera prowadzili działania na czterech kontynentach. Spełniali tam zadania, do k

Najemnicy z Grupy Wagnera prowadzili działania na czterech kontynentach. Spełniali tam zadania, do których oficjalnie nie chciało się przyznawać państwo rosyjskie. Fot. mat. prasowe

Foto: materiały prasowe

Christo Grozev, analityk związany z niezależną grupą śledczą Bellingcat, podzielił się na Twitterze fragmentem rozmowy ze swoim informatorem z Grupy Wagnera, rosyjskiej prywatnej firmy zatrudniającej wojskowych najemników. „Cześć, do końca tygodnia Ukrainy nie będzie” – napisał mu jego informator 24 lutego 2022 r. Grozev skontaktował się niedawno z tym samym informatorem. „Twierdzi on, że to wszystko zostało spowodowane przez korupcję i niekompetencję w armii (»najemnicy są oszukiwani na pensjach«). Jest jednak dużym optymistą. Twierdzi, że każda rządowa korporacja i oligarcha mają nakazane, by stworzyć własne prywatne firmy wojskowe »na nowy etap w październiku«” – napisał analityk Bellingcat. Jeżeli jego źródło mówi prawdę, to Rosję czeka bezprecedensowa prywatyzacja wojny. Każdy oligarcha zdobędzie możliwość posiadania prywatnego wojska – tak jak magnaci w sarmackiej I RP. W tym układzie na pierwsze miejsce ma szansę się wybić Jewgienij Prigożyn, oligarcha zwany „kucharzem Putina”, z którym blisko związana jest Grupa Wagnera.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły w czerwcu o 0,9 proc.