UE przyjęła siódmy pakiet sankcji wobec Rosji. Bez ograniczeń dla rolnictwa

Antyrosyjskie sankcje będą obowiązywać co najmniej do 2023 roku. Siódmy pakiet zawiera embargo na rosyjskie złoto, ale nie na produkcję rolną.

Publikacja: 15.07.2022 16:31

UE przyjęła siódmy pakiet sankcji wobec Rosji. Bez ograniczeń dla rolnictwa

Foto: AFP

Komisja Europejska przyjęła siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji. W pakiecie znalazły się nowe osoby fizyczne i prawne, które będą podlegały ograniczeniom. Wzmocniona zostanie również kontrola eksportu zaawansowanych technologii. KE zapisała również w pakiecie dokładny zakres niektórych sankcji finansowych i gospodarczych.

Pakiet zawiera zakaz importu złota przez członków Wspólnoty, także za pośrednictwem państw trzecich. Nie wprowadza natomiast ograniczeń na rosyjskie produkty rolne.

Sankcje zostają przedłużone o sześć miesięcy – ich przegląd nastąpi w styczniu 2023 r. – wynika z komunikatu prasowego Komisji Europejskiej. Rekomendacje KE będą teraz negocjowane przez przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej. Według Reuters unijni ambasadorowie będą rozmawiać o sankcjach wobec Rosji w przyszłym tygodniu. UE chce przyjąć nowy pakiet przed wakacjami.

„Pakiet potwierdza, że sankcje UE w żaden sposób nie mają na celu handlu produktami rolnymi między krajami trzecimi a Rosją” – poinformowała Komisja Europejska w komunikacie prasowym.

„Gdy tylko osiągniemy porozumienie na poziomie państw członkowskich, opublikujemy dokładną treść sankcji” – powiedział The Telegraph wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic.

Wcześniej Bloomberg, powołując się na źródła, napisał, że UE może znieść sankcje personalne nałożone na oligarchów. Sankcje kwestionują Aliszer Usmanow, Aleksiej Mordaszow, Andriej Mielniczenko i jego żona Aleksandra. Argumentują, że restrykcje bazują na „cienkich podstawach”.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?