Spokojnie, to tylko normalizacja polityki

Europejski Bank Centralny szykuje się do pierwszej podwyżki stóp procentowych od 11 lat. W miejsce zakończonego programu skupu aktywów uruchamia jednak mechanizm mający zapobiec temu, by rentowności obligacji państw południa Eurolandu zbyt mocno wzrosły.

Publikacja: 04.07.2022 08:36

Europejski Bank Centralny zaczyna proces normalizacji polityki pieniężnej. Trzyma jednak rękę na pul

Europejski Bank Centralny zaczyna proces normalizacji polityki pieniężnej. Trzyma jednak rękę na pulsie i chce zapobiec nadmiernemu wzrostowi rentowności obligacji państw strefy euro.

Foto: SHUTTERSTOCK

Europejski Bank Centralny wszystkich przyzwyczaił, że jego strategia jest niekonwencjonalna. Nie powinno więc dziwić, że złamie on wkrótce kolejne monetarne tabu: jednocześnie będzie podwyższał stopy procentowe i wpływał na rynek obligacji poprzez „elastyczny program”.

Do pierwszej podwyżki stóp w strefie euro ma dojść na posiedzeniu EBC zaplanowanym na 21 lipca. Rynek obecnie spodziewa się, że stopa depozytowa może pójść w górę z minus 0,5 proc. do minus 0,25 proc., a stopa refinansowa (główna) z 0 proc. do 0,5 proc. 1 lipca wygasł co prawda program QE realizowany przez EBC, ale tego samego dnia unijny bank centralny uruchomił nowy, elastyczny program skupu aktywów. W ramach niego będą reinwestowane przychody uzyskiwane z wartej 1,7 bln USD puli aktywów zbudowanej podczas programów QE. Ma to zapobiec fragmentacji rynku obligacji rządowych, czyli na przykład temu, by rentowność włoskich dziesięciolatek nie skoczyła zbyt mocno w porównaniu z rentownością podobnych papierów niemieckich.

Pozostało 89% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?