Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
„PKB Rosji może spaść w tym roku o 15 proc., a w 2023 r. o 3 proc., co cofnęłoby go na poziom sprzed 15 lat" – piszą Benjamin Hilgenstock i Elina Ribakova, ekonomiści Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF).
Nominalny rosyjski PKB wyniósł w 2021 r. według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego 1,65 bln USD. To plasowało Rosję na 11. miejscu wśród największych gospodarek świata, tuż przed Brazylią. W 2007 r. nominalny PKB Rosji wynosił natomiast 1,39 bln USD. Gdyby wrócił on do tego poziomu, to gospodarka rosyjska mogłaby spaść co najmniej o cztery miejsca w rankingu i stać się mniejsza od gospodarki Hiszpanii. Rosyjski PKB na głowę (liczony według parytetu siły nabywczej) sięgał w 2021 r. 30,4 tys. USD i był mniejszy niż na przykład w Rumunii (33,8 tys. USD). W 2007 r. wynosił 20,2 tys. USD, ale populacja Rosji była wówczas niższa o około 3 mln mieszkańców. Gdyby więc sprawdziły się prognozy IIF o spadku nominalnego PKB Rosji do poziomu sprzed 15 lat, to PKB liczony na głowę byłby niższy niż w 2007 r. Byłby zbliżony do chińskiego (19,1 tys. USD).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.