Poluzowanie warunków pomocy z MFW wydłuży recesję?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zmienia zasady udzielania pożyczek dla krajów w kiepskiej sytuacji ekonomicznej. Kiedyś wymagał w zamian reform gospodarczych

Publikacja: 20.04.2009 13:53

Poluzowanie warunków pomocy z MFW wydłuży recesję?

Foto: AFP

Fundusz podczas swojej 64-letniej historii nie doświadczył tak głębokiego załamania na rynkach finansowych jak to, które rozpoczęło się jesienią 2007 r. W obliczu globalnej recesji pożyczki udzielone przez MFW, potrzebującym państwom, od Pakistanu po Serbię, przekroczyły 55 mld dolarów.

O ile władze Funduszu planują rozszerzyć akcję kredytową, to wycofują się ze stanowczych wymagań, które musiały spełnić kraje w zamian za otrzymane pieniądze. Krytyka, którą od kilku dekad przyjmuje Fundusz dotyczy między innymi właśnie tych warunków, które w wielu przypadkach zostały uznane za kontrowersyjne lub zbyt bardzo ingerujące w system gospodarczy beneficjanta.

Powstaje jednak ryzyko, że bez bardziej restrykcyjnych wymagań, pożyczkobiorcy nie będą w należytym tempie reformować swoich gospodarek, a przez to wydłużać spowolnienie. Wśród krajów, których gospodarki mogą być podatne na taki scenariusz są kraje Europy Wschodniej takie jak Łotwa czy Węgry.

- To silne przeświadczenie, że MFW wymaga od swoich beneficjentów zbyt wiele, mocno utwierdziło się w opinii publicznej. Teraz z kolei głównym zagrożeniem może być sytuacja, w której warunki kredytowania będą zbyt luźne – tłumaczy Claudio Loser, były szef funduszy Western Hemisphere.

Fundusz w zeszłym miesiącu oświadczył, że ustali mniejsze wymagania dla krajów w zamian za pomoc i że będzie kładł mniejszy nacisk na reformy strukturalne, takie jak modernizacja sektora bankowego lub systemów podatkowych.

[srodtytul]Nowy instrument kredytowy[/srodtytul]

MFW złagodził także warunki elastycznej linii kredytowej wprowadzonej w październiku 2008 r. Po Meksyku drugim krajem, który przystąpi do wykorzystania tych środków będzie Polska.

MFW traktuje swój nowy instrument (Flexible Credit Line) jako rodzaj polisy. Polska dostanie dostęp na rok do linii kredytowej o wartości 20,5 mld dol. i może, ale nie musi, z niej korzystać.

Najciekawsze jest to, że z tą pomocą nie wiążą się żadne warunki stawiane przez MFW – do tej pory pożyczki z funduszu obarczone były zobowiązaniami dotyczącymi np. ograniczenia deficytu budżetowego.

- Pieniądze MFW pomagają rozwiązać problemy związane z płynnością, ale to tylko jeden z elementów procesu modernizacji gospodarki - mówi Timothy Ash, szef działu rynków wschodzących w Royal Bank of Scotland.

Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać