Jak poinformowało kierownictwo MFW, rząd w Bogocie zabiega o przyznanie mu linii wartej 10,4 mld USD.
Instrument ten zwany po angielsku flexible credit line (FCL) został wprowadzony przez MFW w celu przeciwdziałania skutkom globalnego kryzysu. Umożliwia on krajom stabilnym gospodarczo i prowadzącym odpowiedzialną politykę fiskalną zaciągnięcie szybkiej pożyczki ze środków Funduszu bez spełniania dodatkowych warunków, dotyczących np. ograniczania deficytu budżetowego. Meksyk wystąpił o linię wartą 47 mld USD jako pierwszy i w piątek uzyskał zgodę na jej otwarcie. Polska złożyła wniosek o linię 20,5 mld USD w połowie kwietnia i jeszcze czeka na jego rozpatrzenie.
Kolumbijskim władzom środki MFW, jeśli zechcą po nie sięgnąć, mogą przydać się do ożywienia gospodarki. Skurczyła się ona w IV kwartale i prawdopodobnie jest teraz w recesji, czego przejawem są m.in. spadające inwestycje i spadek eksportu surowców.Wśród kandydatów do sięgnięcia po nowy instrument MFW wymienia się też Czechy, Brazylię, Chile i Koreę Płd.
[ramka][b]FCL korzystnadla Polski[/b]
Linia kredytowa (FCL) z Międzynarodowego Funduszu Walutowego zwiększa szanse na wejście Polski do ERM2 w 2009 r. i czyni z nas jeden z najbezpieczniejszych krajów regionu – uważają ekonomiści z Bank of America//Merrill Lynch, którzy opublikowali raport w tej sprawie.Ich zdaniem, to zmienność kursu złotego była ostatnio główną przeszkodą w wejściu do systemu ERM2, stanowiącego przedsionek strefy euro. „Jako że FCL pomaga stabilizować kurs złotego, zwiększa szanse na wejście Polski do ERM2 w 2009 r.” – głosi raport amerykańskiego banku.Jego autorzy zwracają wprawdzie uwagę na ryzyko pogorszenia się kondycji banków (obawiają się powiększenia odsetka złych kredytów z powodu ewentualnego osłabienia złotego), jednak z oceną sytuacji w sektorze bankowym radzą się wstrzymać do publikacji wyników banków za I kwartał. W ocenie agencji Standard & Poor’s, państwa ze stabilną perspektywą ratingu, takie jak m.in. Polska, Brazylia, Chiny, Czechy czy Słowacja, powinny poradzić sobie z obecną recesją na świecie.[/ramka]