USA: Skala redukcji etatów zaskoczyła

W Stanach Zjednoczonych poza rolnictwem pracodawcy zlikwidowali w czerwcu 467 tys. miejsc pracy. To znacznie więcej niż prognoza, która zakładała że ubędzie 363 tys. etatów

Publikacja: 02.07.2009 15:44

USA: Skala redukcji etatów zaskoczyła

Foto: Bloomberg

Miesiąc wcześniej spadek wyniósł 322 tys. po korekcie - wynika z danych Departamentu Pracy.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła w czerwcu 9,5 proc. wobec 9,4 proc. miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali 9,6 procent.

Obecny poziom bezrobocia jest najwyższy od sierpnia 1983 r. Według oczekiwań analityków bezrobocie będzie rosnąc do końca roku, w czasie kiedy pieniądze z pakietu mającego stymulować gospodarkę będą się wyczerpywać, a to z kolei zmniejszy perspektywiczny wzrost siły nabywczej gospodarstw domowych.

- Wyzwaniem dla administracji prezydenta Obamy jest to, że nawet w przypadku wzrostu gospodarczego na plusie, liczba etatów nie będzie się zwiększać. To stanowi nie lada problem - tłumaczy John Silvia, główny ekonomista w Wachovia Corp.

Liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła jednak, zgodnie z oczekiwaniami o 16 tys. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Do urzędów rejestrujących bezrobotnych zgłosiło się 614 tys. osób.

Od wybuchu kryzysu w grudniu 2007 r. największa gospodarka na świecie straciła 6,5 mln miejsc pracy. To największy taki ubytek w powojennej historii kraju.

[srodtytul]Amerykanie pracują mniej[/srodtytul]

Raport amerykańskiego Departamentu Pracy wykazał również, że średnio w tygodniu pracownik spędza w zakładzie 33 godziny i jest to najniższy poziom od 1964 r., kiedy zaczęto mierzyć ten wskaźnik.

Średnio pracownicy zatrudnieni przy produkcji pracowali w maju 39,5 godziny tygodniowo, robiąc średnio 2,8 h nadgodzin. To z kolei obniżyło ich średnie tygodniowe wynagrodzenie z 613,34 dol. do 611,49 dol.

Średnia stawka godzinowa utrzymała się jednak na tym samym poziomie co w maju - 18,53 dol., czyli o 2,7 proc. mniej niż w maju 2008 r.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową