W skład indeksu MSCI dla krajów zaliczanych do kategorii „emerging” wchodzą akcje z 22 rynków i ich wartość stanowi obecnie 24 proc. globalnej kapitalizacji giełdowej, w porównaniu z 18 proc. na początku bieżącego roku. Obecny udział jest najwyższy od 2003 r., kiedy agencja Bloomberga zaczęła zbierać porównywalne dane. Kapitalizacja chińskich giełd przekroczyła w piątek po raz pierwszy od sierpnia ub.r. poziom 3 bilionów dolarów. Na koniec 2008 r. łączna wartość akcji notowanych na chińskich rynkach wynosiła 1,8 bln USD.
Tak duża zwyżka kapitalizacji jest skutkiem wzrostu zaufania do krajów rozwijających się. Inwestorzy właśnie tam przenoszą gotówkę, chcąc odrobić straty po spadkach cen akcji największych od czasów Wielkiego Kryzysu. W tym roku akcje drożały od Sao Paulo po Szanghaj również dzięki wdrażaniu przez rządy programów stymulacyjnych łagodzących skutki załamania eksportu. Indeks MSCI Emerging Markets zyskał w tym roku 35 proc., podczas gdy indeks MSCI World składający się z akcji z państw rozwiniętych zyskał tylko 2,9 proc.Łączny produkt krajowy brutto gospodarek rozwijających się ma w tym roku wzrosnąć o 1,6 proc., a w przyszłym o 4 proc. – wynika z najnowszej prognozy MFW.
Dla krajów rozwiniętych Fundusz przewiduje w tym roku spadek PKB o 3,8 proc., a w przyszłym stagnację. W drugim kwartale inwestorzy ulokowali rekordową kwotę 26,5 mld USD w funduszach akcyjnych krajów rozwijających się, przy czym do chińskich trafiło z tego 3,8 mld USD.
Kapitalizacja chińskiego rynku zwiększyła się ponad pięciokrotnie z około 500 mld USD na koniec 2003 r. W tym zestawieniu brane są pod uwagę zarówno akcje zwykłe, jak i uprzywilejowane. Chiński PKB, według danych Banku Światowego, wzrósł w tym okresie ponaddwukrotnie do 3,8 bln USD.
Trzeciej już pod względem wielkości światowej gospodarce, po amerykańskiej i japońskiej, teraz sprzyja rządowy program stymulacyjny przeznaczający na rozbudowę infrastruktury i zwiększenie wewnętrznej konsumpcji 4 bln juanów (ponad 1,8 bln zł). Ożywieniu koniunktury giełdowej sprzyjało też pięć redukcji podstawowej stopy procentowej.