Produkt krajowy brutto zmniejszył się o 6,4 proc. w porównaniu z II kwartałem ubiegłego roku, po spadku o 5,4 proc. w poprzednich trzech miesiącach, według obliczeń VTB Capital. W czerwcu PKB był mniejszy o 4,8 proc. niż przed rokiem, w porównaniu ze spadkiem o 6,8 proc. w maju, poinformowało wczoraj to samo źródło.

Produkcja przemysłowa spadła w maju aż o 17,1 proc., gdyż spółki upłynniały zapasy i unikały zwiększania kosztów. W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku rosyjski PKB spadł o 10,2 proc., według danych ministerstwa gospodarki, które na cały 2009 r. prognozuje PKB o 8,5 proc. mniejszy niż w ubiegłym roku.

Indeks VTB pokazuje spadek rosyjskiego PKB przez kolejne 7 miesięcy. Niewiele więc brakuje do trwającego 9 miesięcy spadku między sierpniem 1998 r. i kwietniem 1999 r., kiedy rosyjski rząd nie był w stanie wykupić krajowych obligacji opiewających na 40 mld USD i zdewaluował rubla.

Towarowe przewozy kolejowe, uważane w Rosji za ważny wskaźnik koniunktury gospodarczej, bo na kolej przypada 85 proc. transportu, były w pierwszym półroczu o 23 proc. mniejsze niż przed rokiem, a w całym bieżącym roku mogą spaść o 19 proc.

Analitycy VTB uważają, że prognozy dla rosyjskiej gospodarki na drugie półrocze są nieco lepsze. Stopa bezrobocia, która w kwietniu osiągnęła 10,2 proc., poziom najwyższy od ponad 8 lat, w maju wynosiła 8,5 proc. PepsiCo zamierza zainwestować w Rosji miliard dolarów w ciągu najbliższych trzech lat, spodziewając się dalszego wzrostu sprzedaży detalicznej w tym kraju. Po realizacji tych planów inwestycje koncernu w Rosji przekroczą wartość 4 mld USD. Pepsi produkuje tam nie tylko napoje, ale również chipsy. Od 1998 r. sprzedaż detaliczna rosła w Rosji po 13 proc. rocznie.