Londyn niepokoi się, że zmiana warunków działalności firm inwestycyjnych w UE może skłonić je do przeniesienia się do Hongkongu, USA czy Szwajcarii. Tymczasem 80 proc. europejskich funduszy hedgingowych ma swoje siedziby w londyńskim City, zapewniając brytyjskiemu fiskusowi około 10 mld funtów wpływów podatkowych.
Sekretarz ds. usług finansowych w brytyjskim ministerstwie skarbu Paul Myners zapowiedział w tym tygodniu, że przez całe lato będzie prowadził kampanię na rzecz złagodzenia zapisów przedstawionego w kwietniu projektu dyrektywy KE, który przewiduje m.in. nałożenie na fundusze hedgingowe i private equity oraz ich menedżerów obowiązków rejestracji i informowania nadzoru o inwestycjach i podejmowanym ryzyku. Bruksela miałaby też zyskać prawo ustanawiania maksymalnego dopuszczalnego w funduszach poziomu lewarowania. Według Mynersa, projekt dyrektywy bazuje na fałszywym przekonaniu części europejskich polityków, że regulacja funduszy zapewni systemowi finansowemu większą stabilność.
Tymczasem rola funduszy hedgingowych w rozpętaniu kryzysu była znikoma w porównaniu z bankami, które spośród wszystkich instytucji finansowych są poddane najściślejszemu nadzorowi. – Politykom z innych państw europejskich łatwo jest zbijać polityczny kapitał, proponując inwazyjne regulacje branży, z którą nie mają prawie żadnej bezpośredniej styczności – powiedział Myners. Według niego, propozycje Brukseli, które uderzają tylko w jedno państwo, to „łagodna forma protekcjonizmu”.
Kampania Wielkiej Brytanii przeciwko unijnym propozycjom może się zakończyć sukcesem, ponieważ sprzyja jej Szwecja, która w tym półroczu objęła przewodnictwo w UE.
[ramka][b]Wyniki najlepsze od dekady[/b]