Fundusze hedgingowe wróciły do formy

W minionych sześciu miesiącach zarządzający funduszami osiągnęli większą stopę zwrotu niż indeksy giełdowe

Publikacja: 27.07.2009 07:58

Fundusze hedgingowe wróciły do formy

Foto: Bloomberg

Przeciętny fundusz hedgingowy wypracował w czerwcu stopę zwrotu na poziomie 0,2 proc., a w całym I półroczu 9,5 proc., najwięcej od dekady – wynika z danych instytutu Eurekahedge, minimalnie lepszych od wcześniejszych doniesień ośrodka badawczego Hedge Fund Research (HFR).Choć w porównaniu z kwietniem i majem, gdy fundusze zarobiły odpowiednio 3,2 i 5,0 proc., czerwcowy wynik nie jest imponujący, indeksy giełdowe radziły sobie w tym czasie jeszcze gorzej. Wskaźnik S&P 500 stracił 2,5 proc., a skupiający akcje ze wszystkich rynków dojrzałych MSCI World osłabił się o 0,6 proc. Od początku roku do końca czerwca indeksy te zyskały odpowiednio 3,2 i 4,8 proc., a więc i w tej perspektywie menedżerowie funduszy poradzili sobie lepiej.

[srodtytul]Wraca zaufanie inwestorów [/srodtytul]

W ubiegłym roku przeciętny fundusz hedge stracił rekordowe 18,3 proc. Wprawdzie indeksy akcyjne zanurkowały w tym czasie znacznie głębiej, jednak fundusze te w założeniu miały być zdolne do generowania zysków nawet w trakcie bessy. Straty były spotęgowane przez masowe umorzenia jednostek uczestnictwa. Tylko w ostatnich trzech miesiącach 2008 r. inwestorzy wycofali z funduszy hedgingowych 152 mld USD, a w I kwartale br. 103 mld USD. W ostatnich miesiącach kapitał znów zaczął jednak do nich napływać.

Choć w całym II kwartale br. nadal umorzenia przeważały nad wpłatami o blisko 43 mld USD (aż 33 mld USD odpłynęły z funds of funds, czyli podmiotów lokujących środki w różnych funduszach hedgingowych), w czerwcu inwestorzy wprowadzili do funduszy netto 6,2 mld USD. Mniejsza skala umorzeń w połączeniu z wysokimi stopami zwrotu sprawiła, że w II kwartale aktywa funduszy hedge zwiększyły się o 7,5 proc. w porównaniu z I kwartałem, do 1,43 bln USD. W szczytowym okresie w czerwcu 2008 r. aktywa te sięgały 1,93 bln USD.

[srodtytul]Atrakcyjny arbitraż[/srodtytul]

Według spółki Absolute Return, największymi zyskami (21 proc.) w I półroczu mogą się pochwalić firmy inwestycyjne wykorzystujące strategię wychwytywania anomalii w wycenie obligacji zamiennych na akcje (tzw. arbitraż obligacji zamiennych), które w ubiegłym roku straciły aż 35 proc. Dobrze wypadły także fundusze inwestujące w spółki zaangażowane w przejęcia i fuzje lub przechodzące reorganizację (tzw. fundusze event-driven), które zarobiły 19,1 proc.

W czołówce są też wehikuły lokujące kapitał na rynkach wschodzących, które od początku 2009 r. zyskały 20 proc. (w ubiegłym roku straciły 37 proc.). Jednak w porównaniu z indeksem MSCI EM, który umocnił się w tym czasie o 34 proc., ta stopa zwrotu nie zachwyca. W samym czerwcu, spośród 13 strategii stosowanych najczęściej przez fundusze hedgingowe, tylko trzy już wymienione oraz tzw. arbitraż instrumentów rynku pieniężnego, pozwoliły menedżerom zarobić – wyliczyła spółka Lipper.

Największe straty (ponad 5 proc.) w I półroczu poniosły fundusze grające na zniżkę kursów akcji za pomocą tzw. krótkiej sprzedaży, które w 2008 r. zdołały zarobić średnio 28 proc. Istnieją jednak także podmioty, które odnosiły sukcesy zarówno podczas największych turbulencji na rynkach finansowych, jak i podczas stabilizacji z ostatnich miesięcy. Przykładem może być fundusz Advantage Plus znanego inwestora Johna Paulsona, który od początku roku zyskał 12 proc., po tym jak w 2008 r. zarobił blisko 38 proc.

Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu