Według prognoz OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wartość międzynarodowych transakcji tego typu spadła w 2009 r. do blisko 600 mld dolarów z prawie 1,4 bln USD rok wcześniej. W krajach OECD wartość transakcji na rynku M&A (z ang. mergers and acquisitions) zmniejszy się do 454 mld USD z 1 bln USD. Z kolei na głównych rynkach wschodzących do 80 ze 140 mld USD.
Dane agencji Bloomberga i banku Nomura są bardziej optymistyczne. Wynika nich, że całkowita wartość transakcji mogła spaść w kończącym się roku o 30 proc. w porównaniu z wartymi 2 bln USD transakcjami przeprowadzonymi w 2008 r.
– Mieliśmy najgorsze warunki na rynku dla tego typu umów, być może od początku lat 90. XX wieku, jeśli nie od połowy lat 70. – twierdzi Philip Keevil, partner z londyńskiej firmy Compass Advisors. O tym, jak kiepska była sytuacja, świadczy chociażby to, że znaczące miejsca w tegorocznych statystykach zajęły transakcje, w których rządy wykupywały aktywa przeżywających kłopoty finansowe banków. Na przykład największym europejskim przejęciem było nabycie w lutym przez brytyjskie państwo udziałów RBS wartych 41,9 mld USD.
W tym roku doszło jednak również do kilku spektakularnych transakcji i ofert. Największe umowy tego typu pojawiły się w I kwartale, a więc zanim jeszcze doszło do ożywienia na światowych giełdach i w gospodarkach. Transakcje te dotyczyły podmiotów z sektora farmaceutycznego i niektóre z nich były planowane jeszcze przed bankructwem banku Lehman Brothers (które było katalizatorem światowego kryzysu). W styczniu koncern Pfizer kupił spółkę Wyeth za 63,2 mld USD, a w marcu Merck nabył Schering-Plough za 43,1 mld USD. Ponadto w styczniu koncern Roche przejął za 44 mld USD44 proc. akcji Genentechu.
Aktywne w dziedzinie fuzji i przejęć były również firmy z branży energetycznej i surowcowej. Koniec 2008 r. upłynął m.in. pod znakiem nieudanej próby przejęcia koncernu górniczego Rio Tinto przez konkurencyjny BHP Billiton. Na początku grudnia obie firmy powołały jednak joint venture, w skład którego weszły ich australijskie kopalnie zajmujące się wydobyciem rudy żelaza. Umowa jest warta 58 mld USD. Również w grudniu koncern naftowy Exxon Mobil zgodził się nabyć amerykańskiego producenta gazu XTO Energy za 41,3 mld USD.