Aktywa Kerimowa zajęte

Sąd na Cyprze zamroził oligarsze m.in. mniejszościowe pakiety akcji dużych rosyjskich spółek giełdowych. Czy to skutek rozgrywki o władzę nad Moskwą?

Publikacja: 24.09.2010 07:54

Sulejman Kerimow, rosyjski miliarder

Sulejman Kerimow, rosyjski miliarder

Foto: Archiwum

Cypryjski sąd zablokował warte około 6 mld USD aktywa rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa. Akcją tą zostały objęte m.in. 25-proc. udziały w spółce Uralkali (jednym z największych na świecie producentów nawozów sztucznych) oraz 27 proc. akcji firmy górniczej Polius Zołoto. Zamrożenie aktywów ma związek z pozwem przeciwko Kerimowowi wniesionym do londyńskiego sądu arbitrażowego przez rosyjskiego przedsiębiorcę Aszota Jegiazariana.

[srodtytul]Zemsta za spisek[/srodtytul]

Pozew ten został skierowany również przeciw innemu oligarsze Arkadijowi Rotenbergowi, merowi Moskwy Jurijowi Łużkowowi oraz jego żonie (najbogatszej Rosjance) Jelenie Baturinie. Jegiazarian zarzuca im wszystkim, że zawiązali spisek, który pozbawił go 25 proc. udziałów w firmie, która wygrała lukratywny kontrakt na przebudowę ekskluzywnego hotelu Moskwa w rosyjskiej stolicy. Ludzie Łużkowa rzekomo grozili mu sprawą karną, jeśli tanio nie sprzedałby tych udziałów Kerimowowi. Poszkodowany przedsiębiorca ocenia swoje straty na 2 mld USD. Przedstawiciele spółek Kerimowa nie skomentowali pozwu ani zamrożenia aktywów oligarchy na Cyprze.

[srodtytul]Uderzenie w imperium[/srodtytul]

Pozew złożony przez Jegiazariana znacznie komplikuje biznesowe plany Kerimowa. Cypryjski sąd odmrozi jego aktywa, dopiero gdy rozstrzygnięta zostanie sprawa przed trybunałem arbitrażowym w Londynie, co może długo potrwać.

Kerimow snuł wcześniej plany połączenia Uralkali z konkurencyjnym Silvinitem. Udziały pierwszej z tych spółek kupił w czerwcu. Duży pakiet akcji drugiej nabyło w sierpniu trzech powiązanych z nim biznesmenów. Teraz ewentualna fuzja odsuwa się w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Być może oligarcha ucierpiał z powodu swoich bliskich związków z Łużkowem. Mer Moskwy (rządzący miastem od niemal dwóch dekad) jest obecnie skłócony z Kremlem. Państwowe media oskarżają go o korupcję, a eksperci spodziewają się, że może on wkrótce stracić władzę.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?