Przewiduje ono, że obie strony będą wymieniały się informacjami o transakcjach finansowych, co ma wykorzenić pranie brudnych pieniędzy i inne nielegalne praktyki.
O podpisaniu takiego porozumienia poinformowano w Watykanie i jest to najnowsze posunięcie najmniejszego państwa na świecie w odpowiedzi na międzynarodowe naciski na poprawienie polityki finansowej Stolicy Apostolskiej, która przez dziesięciolecia była uważana za nieprzejrzystą.
Działania zmierzające do poprawy tego wizerunku zaczęły się na początku 2010 r., w następstwie dochodzenia włoskiej prokuratury, która chciała sprawdzić, czy bank Watykanu nie naruszył obowiązujących we Włoszech przepisów zapobiegających praniu brudnych pieniędzy. Watykan odrzucił wtedy te podejrzenia.
W Watykanie powstanie Urząd Informacji Finansowej (FIA), który z departamentem zwalczania przestępczości finansowej amerykańskiego Ministerstwa Finansów będzie wymieniał się informacjami o transakcjach przeprowadzanych na terytoriach obu państw. Chodzi przede wszystkim o zwalczanie prania pieniędzy i terroryzmu finansowego.