- Jestem bardzo zaniepokojony kryzysem w strefie euro. Jest to obecnie ogromny problem. Dużo myślałem na temat sposobu jego rozwiązania. Kiedy przeczytałem o waszej nagrodzie postanowiłem, że muszę przedstawić swoje pomysły – napisał Jurre Hermans w zgłoszeniu do konkursu.
W swojej pracy Jurre Hermans zasugerował, że greccy obywatele powinni oddawać posiadane euro na rzecz spłaty zadłużenia. Zebrane w ten sposób pieniądze porównał do pizzy, której poszczególne kawałki byłyby dzielone pomiędzy wierzycieli. W sytuacji niepłacenia należałoby karać opornych grzywną.
Za swój pomysł Jurre Hermans otrzymał wyróżnienie oraz kupon o wartości 100 euro. Na tym się jednak kończy jego przygoda z konkursem. Jego praca, choć została zauważona i doceniona, nie przedostała się do ścisłego finału, do którego przeszło pięciu zawodników. Zdaniem komisji oceniającej prace to właśnie oni udzielili najlepszej odpowiedzi na pytanie konkursowe, które brzmiało: „Jeśli kraj członkowski zdecyduje się opuścić Unię Gospodarczą i Walutową, jaki jest najlepszy scenariusz działania zapewniający stabilność gospodarczą wewnątrz wspólnoty oraz zabezpieczający przyszły wzrost gospodarczy". Oto pięciu finalistów:
- Roger Bootle z drużyną, Capital Economics – ekonomiści z Capital Economics sugerują, że najlepszym rozwiązaniem będzie ucieczka do własnej waluty. Cały dług należałoby z automatu przewalutować. Krok następny to bankructwo na dużej części zadłużenia tak, by spadło ono do poziomu poniżej 60 proc. PKB.
- Cathy Dobbs, prywatny inwestor – Dobbs nie ogląda się na poszczególne kraje. Zamiast tego sugeruje likwidację euro oraz powrót do walut narodowych. To właśnie w nich spłacane byłyby dzisiejsze długi zebrane w euro.