Greckie dziesięciolatki po raz pierwszy przekroczyły 7-proc. poziom rentowności pod koniec stycznia 2010 r., około trzech miesięcy później Grecja musiała prosić UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy o wsparcie. Irlandia wytrzymała ponad 7-proc. rentowność dziesięciolatek przez niecały miesiąc. Najmocniejsza jak dotąd okazała się Portugalia. Rentowność jej dziesięciolatek wzrosła ponad 7 proc. po raz pierwszy w listopadzie 2010 r., a pakiet pomocowy jej dano dopiero 16 maja 2011 r.
Na jesieni zeszłego roku Włochy na krótko również przebiły ten niebezpieczny poziom, ale później zyskały kilka miesięcy oddechu w związku z objęciem władzy przez rząd Mario Montiego. Presja na Rzym jednak powraca, a wczoraj rentowność papierów dziesięcioletnich sięgała 6,3 proc. Nie najlepiej poszła też aukcja długu. Obligacje trzyletnie warte 3 mld euro sprzedano z rentownością 5,3 proc., gdy na poprzedniej aukcji było 3,9 proc.
Kredytowa degradacja
Coraz więcej analityków ostrzega, że Hiszpania i Włochy mogą pójść w ślady Portugalii czy Irlandii. – Włoskie aukcje długu stają się równie nerwowe co hiszpańskie. Co prawda próbowano złagodzić skutki pogorszenia nastrojów, ograniczając ilość sprzedawanego w czwartek długu, ale skala tych ustępstw wskazuje, jak wrażliwy stał się włoski rynek długu. Jeżeli Europejski Bank Centralny szybko nie wkroczy, by przywrócić zaufanie, Hiszpania i Włochy będą odcięte od rynkowego finansowania – wskazuje Nicholas Spiro, szef firmy konsultingowej Spiro Sovereign Strategy.
– Hiszpania będzie potrzebowała pomocy finansowej, a Włochy są następne w kolejce – twierdzi Megan Green, ekonomistka z Roubini Global Economics.
Hiszpania od wielu tygodni jest pod presją rynków, ale bezpośrednią przyczyną czwartkowego skoku rentowności jej obligacji była akcja agencji Moody's. Obniżyła ona hiszpański rating o trzy stopnie, z poziomu A3 do Baa3 i zapowiedziała, że w ciągu trzech miesięcy może uciąć tę ocenę do poziomu „śmieciowego" (co prowadziłoby do wyprzedaży hiszpańskich obligacji przez inwestorów). Madrycki rząd odbył wczoraj nadzwyczajne posiedzenie poświęcone sytuacji na rynku.